Ana Sayfa Genel 300 Bin Lira Maaş, Sınırsız Tatil... Böyle Bir İş İster Miydiniz?

300 Bin Lira Maaş, Sınırsız Tatil… Böyle Bir İş İster Miydiniz?

Aylık 300 bin lira maaş, sınırsız tatil ve sorunsuz hastalık izinler… Hayatınızın fırsatı gibi görünen böyle bir işiniz olsun ister miydiniz?

Ayda 300 bin lira maaş alacağınız, sınırsız tatil hakkınızın olduğu ve sorunsuz şekilde hastalık izni alabileceğiniz bir iş var desek ne cevap verirsiniz? Dean Hall kendi işini kurmanın hayallerini kuran ve bunun peşinden giden biri, 2015 yılında kurduğu Rocketwerkz isimli oyun geliştirme şirketinin CEO’su kendisi.

Büyük firmalarla rekabet edebilmek için yetenekli elemanlar bulması gerektiğini bilen Dean, bunun için sadece iyi maaş vermenin yetmeyeceğini anlamış. Peki yetenekli bir çalışanı cezbetmek için maaş yanında ne verebilirsiniz? Evet, doğru bildiniz sınırsız tatil!

35 yaşındaki Dean Hall, Dunedin, Aucklan, Yeni Zelanda’da faaliyet gösteren Rocketwerkz oyun stüdyosunun CEO’su.

Uzun yıllar oyun sektöründe çeşitli firmalarda programcı olarak çalışan Dean, 2015 yılında kendi şirketini kurmuş. Büyük başarılara imza atan Dean, zaman içerisinde pek çok deneyimli programcısını başka oyun firmalarına kaptırmış.

Şimdilerde 30 kadar çalışanı olan Dean, 20-30 milyon dolarlık projeleri bu kadar insanla yürütmek zorundasınız diyor. Elbette bunun için bu insanlara güvenmek, sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olmak zorundasınız diye ekliyor.

Eğer bir insana bu kadar parayı yönetmesi için güveniyorsak, neden kendi zamanlarını yönetmeleri konusunda güvenmeyelim?

Bu durumu yaşadığı ilginç bir anısıyla destekliyor Dean, “Noel tatiline birkaç gün kala bir çalışanımın hala ofiste olduğunu gördüm. Neden Noel’de ailenle birlikte değilsin de ofiste oturmuş çalışıyorsun? Diye sorduğumda bana, ‘ara tatilde çocukları Fiji’ye götürme sözü verdim. İznimi o dönemde kullanmak istiyorum’ dedi. Bu durum o an bana çok saçma geldi.”

Eğer kafanızı dağıtmak istiyorsanız, enerji depolamak için bir kaçışa ihtiyacınız varsa bunu ekibinizle konuşarak yapabilmelisiniz.

Sınırsız izin politikasını yürürlüğe soktuklarında ilk yıllarda bocalamışlar. Kimi çalışanlar bu izinden hiç istifade etmezken, kimisi ise zamanı kullanmayı başaramayıp suistimale varan boyuta getirmiş. Oysa diyor Dean, bizim istediğimiz zamanlarını kendilerinin planlaması. Ellerindeki işleri yetiştirebilmek için ne kadar çalışmaları gerektiğine kendilerinin karar vermesi. 9-5 memur gibi ofise gelip gitmektense iş için gerekli zamanı istedikleri şekilde bölebilmeleri.

Ancak birkaç yıl içinde sistem dengesini bulmuş. İzin türlerini 3 kademeye ayırmış Dean, en üst segmette bulunan çalışanların sınırsız izin hakları var. Orta segmenttekiler sınırsız hastalık izni kullanabiliyor. Alt segmentteki yeni çalışanlar ise normal izin prosedürüne sahip oluyorlar. Elindeki deneyimli çalışanları, yüksek maaşın yanı sıra sınırsız izin vererek şirkette tutmaya çalışıyor, Dean. 

“Para benim için hiç önemli değil.” 

Milyonlarca dola cirosu olan ve Hong Kong merkezli Tencent firmasının %25 hisse karşılığında büyük bir yatırım yaptığı bir şirketin sahibi olan Dean için para hiç önemli değil. Dean’in herhangi bir mülkü ya da arazisi yok ve hala 2005 model Toyota Celica marka araç kullanıyor. Ancak daha güvenli bulduğu için bir Tesla almayı düşünüyor. Parayı mala mülke değil, deneyime harcamak istediğini söyleyen Dean’in planları arasında Everest’e tırmanmak, Güney Kutbunda kayak yapmak ve uzay atlayışı yapmak var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Sosyal Medya Gerçeği! Hayaller Brad Pitt, Gerçekler…

Sosyal medyadan tanıştığı kişinin fotoğraftaki kişi olmadığını karşısında görünce şaşkına döndü. ATV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Esra Erol’da, bugün akıllara durgunluk veren bir...

Gençlere İlham Veren Aleyna Tilki’ye Ödül Kızdırdı…

Spor Bakanlığı'nın Açıkladığı, Türkiye'nin İlham Veren Gençleri Listesinde Aleyna Tilki'nin de Yer Alması Tepkilerin Odağında Spor Bakanlığı'nın sponsor olduğu, Forbes dergisi tarafından düzenlenen "30 Altı...
video

Tiktok Kedi Filtresi İle Kafaları Karışan Komik Kediler

TikTok'ta yer alan kedi filtresi, kullanıcıların en sevdiği filtreler arasında. Kendi yüzlerini filtre ile kediye çeviren kullanıcılar, kedilerinin nasıl tepki verdiklerini merak etti. Kediler...
video

Benzini Poşete Dolduran Kadın

Benzini Poşete Doldurup, Sızdırınca Bir Poşet Daha Geçiren Kadının İlginç Görüntüleri... Benzin istasyonlarında karşılaşabileceğiniz en ilginç görüntülerden birisi bu! Bir kadın, poşete doldurduğu benzinini arabaya...

2019’un Arama EN’leri: Müzik, Yemek, Dizi, İsim….

Google, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de ve dünyada yükselen arama trendlerini açıkladı. Türkiye'de beş farklı kategoriden oluşan 2019’un yükselen arama trendleri listelerinin...