İstanbul’un 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi gözlemleyebileceğiniz sergi İstanbul Modern ve Ara Güler Müzesi işbirliğiyle gerçekleşiyor. İki kurum, koleksiyon ve arşivlerindeki fotoğrafları bir araya getirerek kentin değişimini gözler önüne seriyor.

HER BİRİ İMZASINI TAŞIYOR

Ara Güler’in karanlık odasında farklı dönemlerde basılmış, kendi imzasını taşıyan çalışmalarını bir araya getiren sergi, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi arşivindeki çeşitli baskı, obje ve efemeraya fotoğrafların çekildiği semt ve açıları gösteren haritalandırma eşliğinde yer veriyor. Sergi kendini foto muhabiri, foto muhabirlerini de “tarihi makinesiyle yazanlar” olarak tanımlayan Güler’in çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi hedefliyor.

Ara Güler’in fotoğrafları İstanbul söz konusu olduğunda kente dair ortak belleği etkileyip şekillendirirken, anılarımızın inşasında önemli bir yere sahip. Sergi, Ara Güler’in kendilerine tekrar tekrar bakmaya davet eden fotoğraflarını arşiv malzemeleriyle bir araya getirerek hem Güler’in üretim pratiğini hem de zihnimizdeki İstanbul bilincinin yaratılmasındaki payını izleyiciye hatırlatıyor.

“İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” adlı sergi 29 Mayıs – 17 Kasım tarihleri arasında görülebilir