Ana Sayfa Genel Askere Gitmemek İçin 81 Yaşındaki Engelli Kuzeniyle Evlendi

Askere Gitmemek İçin 81 Yaşındaki Engelli Kuzeniyle Evlendi

24 yaşındaki Ukraynalı Alexander Kondratyuk zorunlu askerlik hizmetini yapmamak için 81 yaşındaki engelli kuzeniyle evlendi.

Askere geç gitmek için ülkemizde genellikle eğitim alanına yönelir gençler. Sırf askere biraz daha geç gitmek için profesörlük yolunu yarılayan nice gencimiz vardır bu ülkede. Askerlik hizmetinin değiştirilmiş olmasıyla birlikte artık bu tür olaylara pek rastlamıyoruz. Ancak Ukrayna’da yaşanan olay askerlikten kaçmaya bambaşka bir boyut getirdi. 24 yaşındaki Ukraynalı Alexander Kondratyuk zorunlu askerlik hizmetini yapmamak için kendisinden 57 yaş büyük engelli kuzeniyle evlendi.

Ukrayna’da askerlik hizmeti belli bir yaşa gelmiş gençler için zorunlu. Ancak bazı istisnaları var, mesela engelli eşine bakmak zorunda olan kişiler askere gitmek zorunda değil.

24 yaşındaki Alexander Kondratyuk da bu istisnai durumdan faydalanmak istemiş. Ve kendisinden 57 yaş büyük, 81 yaşındaki engelli kuzeni ile evlenmiş.

Durum şüpheli bulununca gazeteciler 81 yaşındaki Zinaida Illarionovna’ye bu durumu sormuş.  Ancak kadın tüm iddiaları reddederek Alexander’ın çok iyi bir eş olduğunu, kendisine çok iyi baktığını söylemiş. Ancak komşularla yapılan görüşmelerde Alexander’ın eşinin oturduğu yere pek uğramadığı ortaya çıkmış.

Komşuları Zinaida’nın pek çok ziyaretçisi olduğunu söylemişler. Yaşlı kadının yeğenleri, torunları, kızları, vs. sürekli ziyaretine gelse de kocasını gören pek olmamış.

[reklam]

Yalnız yaşayan 81 yaşındaki kadının evli olduğunu gösteren tek şey nikah belgesi. O da sadece Alexander askere alınmak istendiğinde ortaya çıkıyor. Ne zaman askerlik hizmeti hatırlatılsa Alexander sevgili engelli eşine bakmak zorunda olduğu için askere gidemeyeceğini beyan etmek için nikah evrakını gösteriyormuş. Bir de eşinin engelli raporunu.

Her ne kadar şüpheli gibi görünse de Alexander’ın askere gitmeme hakkı var. Vinnitsa bölgesindeki askere alma dairesi yetkilisi Aleksandr Danilyuk, 24 yaşındaki Alexander’ın askere gitmeme hakkının olduğunu belirtiyor. Danilyuk, “Resmi belgeleri gösterdiği sürece askerlikten muaf, yapacak hiçbir şey yok.”

Ancak uzmanlar Zinaida’nın komşularının tanık olarak dinlenmesi gerektiğini söylüyor. Ortada resmi evraklar olabilir, ancak uzmanlara göre çiftin bir karı koca hayatı yaşayıp yaşamadığını anlamak ve Alexander’ın eşine bakıp bakmadığını görmek için komşuları tanık olarak dinlenebilir. Zira 24 yaşındaki adamın eşinin yanına uğramadığını söyleyen onlarca tanık olduğu belirtiliyor.

Avukat Roman Korchenyuk, eğer geçerli bir evlilik olmadığı ispat edilirse Alexander askere çağrılabilir.  Avukat, çiftin aynı evde yaşamaması ve Alexander’ın eşiyle ilgilenmemesi durumunda istisnai durumun ortadan kalkacağını ve genç adamın askere gitmek zorunda kalacağını belirtiyor.

Ancak ordu yetkilileri bu işin peşine düşme niyetinde değil. Yetkililer böyle bir araştırma için ordunun vakti olmadığını, ayrıca bunun ordunun işi de olmadığını belirtiyor. Eğer ortaya çıkan bu durum 24 yaşındaki adam için bir utanç vesilesi değilse ortada bizi ilgilendiren hiçbir şey yok ifadelerini kullanıyorlar.

Ukrayna’da zorunlu askerlik 2013 yılında kaldırılmış, ancak 2014 yılında yeniden yürürlüğe sokuldu. Ülkenin Rusya ile yaşadığı sorunların kötüye gitmesi üzerine başkan Oleksandr Turchynov 2014 yılında askerliği yeniden zorunlu hale getirmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Babalar Ve Kızları Bale Dersinde

Dans etmeyi öğrenen çocuklar çok güzel, ancak çocukları ile dans etmeyi öğrenen bir grup baba çok daha güzel. Bu yeni video, babaların neden bale...

Minik Fare Yaşlı Adama Yardım Ediyor

İngiltere'de 72 yaşındaki emekli bir adam küçük bir farenin aletlerini topladığını fark etti ancak kimse ona inanmadı. Bu yüzden olanları kaydetmeye karar verdi ve...
video

Bayrampaşa’da Güpegündüz Gerçekleşen Banka Soygununu Vatandaş Çelme Takarak Durdurdu!

İstanbul Bayrampaşa'da gün ortasında bir banka soyuldu. Soyguncu kaçmaya çalışırken çevredekiler tarafından yakalandı. O anlarda kameralar da kayıttaydı. 24 yaşındaki soyguncu gözaltına alındı. Bayrampaşa’da bir...
video

Virajı Dönemeyen Otomobil, TIR’ı Köprüden Attı

Slovenya’da viraja hızlı giren otomobil, sağ şeritteki TIR’a çarptı. Çarpmanın etkisiyle yağmurdan ıslanmış yolda kontrolden çıkan TIR, yan yatarak köprüden aşağıda düştü. Otomobil ve...
video

Evlenmeden Önce Partnerinizin Makyajsız Halini Görün!

İnternette moda olan değişim makyajları adeta kadınları reaksiyona uğratıyor. Dünyanın konuştuğu makyaj videosu.   Evlenmemiş ve henüz evlenme aşamasında olan erkeklere uyarımızdır: Partnerinizin makyajsız halinini görmeden...