Ana Sayfa Fena Video Aslında Coca-Cola Kutusu Neyden Yapılmış? Çok Şaşıracaksınız!

Aslında Coca-Cola Kutusu Neyden Yapılmış? Çok Şaşıracaksınız!

Teneke Kutulardaki Gizli Plastiği Evde Nasıl Açığa Çıkarabilirsiniz…

Bir viral video ;fen eğitimi şirketi MEL Science tarafından yayınlanan videonun – bunu evde bile yapmanın ne kadar kolay olduğunu ortaya koymaktadır.Tabi çok dikkatli olunmalı ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

Dünya her yıl şaşırtıcı bir şekilde 180 milyar alüminyum kutu üretiyor, ancak bu içecekleri tüketenlerin çoğunun metal silindirlerin içine gizlenmiş gizli bir malzeme olduğundan haberi bile yok.

Onlarca yıldır, alüminyum teneke kutu üreticileri kutularının içini plastikle kapladı. Niye ya? dediğinizi duyar gibiyim. Şey, aslında içeceği teneke kutudan korumak … ve ayrıca tenekeyi içecekten korumak için.

Astar kutunun içindeki içeceğin metal kutunun kendisinden yalıtılmasıyla, astar, içecek içindeki asitlerin ve diğer kimyasalların alüminyumu aşınmasını önlerken, aynı zamanda alüminyumu sıvı ile etkileşime girmesini ve lezzetini etkilemesini önler.

Farklı üreticiler bu amaç için bir dizi farklı tipte polimer veya epoksi astar kullanırlar ve şaşırtıcı olan şudur ki, alüminyumu dışarıda çözerek bu gizli astarları kutu içinde açığa çıkarmak mümkündür.

Bir viral video ;fen eğitimi şirketi MEL Science tarafından yayınlanan videonun – bunu evde bile yapmanın ne kadar kolay olduğunu ortaya koymaktadır.Tabi çok dikkatli olunmalı ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır

Bunun nedeni, tekniğin tehlikeli bir kimyasal madde içermesi ve ayrıca duman çıkarmasıdır, bu yüzden çok iyi havalandırılan bir alan gerektirir (diğerleri sadece duman davlumbazı ile yapmasını şiddetle tavsiye eder ).

Bununla birlikte, teknik gerçekleştirmek için nispeten basittir.

İhtiyacınız olan tek şey bir alüminyum kutu, zımpara kağıdı, içine kolayca sığabilecek büyük bir beher, drenaj temizleyici (sodyum veya potasyum hidroksit çözeltisi içeren), bir tahta çubuk ve büyük bir cam kap – ayrıca tabii ki koruyucu teçhizat eldiven, gözlük ve maske.

Videoda açıklandığı gibi , tenekenin dış yüzeyini boyası alıncaya ve gümüş, parlak bir silindirle bırakılana kadar zımpara kağıdı ile perdahlayın.

Daha sonra, kutunun halkasını çekerek açabilir ve kabın içinde kabı askıya almak için tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Tahliye temizleyici daha sonra kabı çevreleyerek beherin içine dökülür.

Tabii ki, bunu evde doğru bir ekipmanla ve denetimle yaparsanız – bunu yapmamalısınız, aklınızda bulundurun – bu noktada diğer kimyasallar tarafından kontamine olabileceğinden, içeceğin içilmemesine dikkat edin.

Soda astarı bir endüstri sırrı olsa da, bilim toplumunda bilinen bir şeydir ve bilim meraklıları , bu tekniğin sonuçlarını yıllardır online olarak gizleyerek teneke kutudaki gizli plastiği ortaya koymaktadır .

Bu astarlarda belirli plastiklerin kullanılması da bilimsel bir endişe kaynağı olmuştur, bazı araştırmalarda BPA kaplı teneke kutuların sağlık problemleriyle ilişkilendirilebileceği öne sürülmüştür .
Bu sebeple, sektörün çoğu BPA astarlarından uzaklaşmıştır , ancak en belirgin meşrubat üreticisi de dahil olmak üzere bazı şirketler hala ayakta kalıyor gibi görünmektedir .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Aranıyor! 8.000 Maaşla Her Gün 9 Saat Uyuyacak Kişi

Hindistan'da bulunan bir şirket günde 9 saat uyumak ve bunun karşılığında 100 bin rupi yani yaklaşık 8 bin lira maaş vereceği uykucular arıyor. İşe...
video

Polis Abisi ‘Bana da Öğret’ Dedi ve…

Polis Abisi 'Bana da Öğret' Dedi... Ortaya İçleri Isıtan Bu Görüntü Çıktı Samsun'da bir polis memurunun ziyaret için gittiği okulda Down sendromlu öğrenciyle oynadığı zeybek...

İpek Tanrıyar’dan Takipçilerine Hakaret: Köpekler Havlıyor

Hamileyken alkol kullandığı için eleştirilen İpek Tanrıyar'dan takipçilerine hakaret: Köpekler havlıyor 2 aylık hamile olan sunucu İpek Tanrıyar, önceki akşam "Ağaç yaşken eğilir" notuyla içinde...

750 Bin TL’ye Kibar, Nazik ve Dostane Bir Yüz Aranıyor!

Yüzünüzü Satar mısınız? Bir Teknoloji Firması Robotlarında Kullanmak İçin 750 Bin TL’ye Yüz Arıyor... Robot teknolojisindeki gelişmeler baş döndürücü bir hızla ilerlerken bir teknoloji...