Ana Sayfa Fena Video Aslında Coca-Cola Kutusu Neyden Yapılmış? Çok Şaşıracaksınız!

Teneke Kutulardaki Gizli Plastiği Evde Nasıl Açığa Çıkarabilirsiniz…

Bir viral video ;fen eğitimi şirketi MEL Science tarafından yayınlanan videonun – bunu evde bile yapmanın ne kadar kolay olduğunu ortaya koymaktadır.Tabi çok dikkatli olunmalı ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

Dünya her yıl şaşırtıcı bir şekilde 180 milyar alüminyum kutu üretiyor, ancak bu içecekleri tüketenlerin çoğunun metal silindirlerin içine gizlenmiş gizli bir malzeme olduğundan haberi bile yok.

Onlarca yıldır, alüminyum teneke kutu üreticileri kutularının içini plastikle kapladı. Niye ya? dediğinizi duyar gibiyim. Şey, aslında içeceği teneke kutudan korumak … ve ayrıca tenekeyi içecekten korumak için.

Astar kutunun içindeki içeceğin metal kutunun kendisinden yalıtılmasıyla, astar, içecek içindeki asitlerin ve diğer kimyasalların alüminyumu aşınmasını önlerken, aynı zamanda alüminyumu sıvı ile etkileşime girmesini ve lezzetini etkilemesini önler.

Farklı üreticiler bu amaç için bir dizi farklı tipte polimer veya epoksi astar kullanırlar ve şaşırtıcı olan şudur ki, alüminyumu dışarıda çözerek bu gizli astarları kutu içinde açığa çıkarmak mümkündür.

Bir viral video ;fen eğitimi şirketi MEL Science tarafından yayınlanan videonun – bunu evde bile yapmanın ne kadar kolay olduğunu ortaya koymaktadır.Tabi çok dikkatli olunmalı ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır

Bunun nedeni, tekniğin tehlikeli bir kimyasal madde içermesi ve ayrıca duman çıkarmasıdır, bu yüzden çok iyi havalandırılan bir alan gerektirir (diğerleri sadece duman davlumbazı ile yapmasını şiddetle tavsiye eder ).

Bununla birlikte, teknik gerçekleştirmek için nispeten basittir.

İhtiyacınız olan tek şey bir alüminyum kutu, zımpara kağıdı, içine kolayca sığabilecek büyük bir beher, drenaj temizleyici (sodyum veya potasyum hidroksit çözeltisi içeren), bir tahta çubuk ve büyük bir cam kap – ayrıca tabii ki koruyucu teçhizat eldiven, gözlük ve maske.

Videoda açıklandığı gibi , tenekenin dış yüzeyini boyası alıncaya ve gümüş, parlak bir silindirle bırakılana kadar zımpara kağıdı ile perdahlayın.

Daha sonra, kutunun halkasını çekerek açabilir ve kabın içinde kabı askıya almak için tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Tahliye temizleyici daha sonra kabı çevreleyerek beherin içine dökülür.

Tabii ki, bunu evde doğru bir ekipmanla ve denetimle yaparsanız – bunu yapmamalısınız, aklınızda bulundurun – bu noktada diğer kimyasallar tarafından kontamine olabileceğinden, içeceğin içilmemesine dikkat edin.

Soda astarı bir endüstri sırrı olsa da, bilim toplumunda bilinen bir şeydir ve bilim meraklıları , bu tekniğin sonuçlarını yıllardır online olarak gizleyerek teneke kutudaki gizli plastiği ortaya koymaktadır .

Bu astarlarda belirli plastiklerin kullanılması da bilimsel bir endişe kaynağı olmuştur, bazı araştırmalarda BPA kaplı teneke kutuların sağlık problemleriyle ilişkilendirilebileceği öne sürülmüştür .
Bu sebeple, sektörün çoğu BPA astarlarından uzaklaşmıştır , ancak en belirgin meşrubat üreticisi de dahil olmak üzere bazı şirketler hala ayakta kalıyor gibi görünmektedir .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

video

Zabıta, Mısırcının Engelli Çocuğuna Küfür Edip Arabasını Devirdi

Gaziantep'te meydana gelen olayda, iddiaya göre; zabıta memuru, mısır satan adamın engelli çocuğuna küfür edip mısırcının arabasını yere devirdi.
video

Sunucu İstiklal Marşı’nı Unuttu, Salondakiler Bir Anda…

Sunucu unuttu, salondakiler bir anda ayağa kalktı ve İstiklal Marşı'nı okudu. Afyonkarahisar'da, Zafer Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte sunucu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı unutunca kriz yaşandı....

Kadınların imdat butonu “KADES”

Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) uygulaması ile şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınlar tek tuşla polise ulaşarak yardım istiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü,...
video

Bana ‘Sanat’ın Filmini Yapabilir Misin, Abidin? İşte O Film…

1 Dakikada Sanat Tarihini Gözler Önüne Seren Etkileyici Animasyon... Cao Shu adındaki film yapımcısı sanat tarihi üzerine 1 dakikalık başarılı bir çalışma gerçekleştirmiş. Yapımcı bu...
video

Toplara Şut Çeken Futbol Tutkunu Horoz

Karabük'te yaşayan bir kişi aldığı horozun futbol tutkunu olduğunu fark etti. Kendisine atılan topa vuran ve futbol oyununun içine katılan horoz sosyal medyada ilgi...