Ana Sayfa Manset 'Bu Bende de Var' Diyeceğiniz Teknoloji e-Hastalıkları

‘Bu Bende de Var’ Diyeceğiniz Teknoloji e-Hastalıkları

Büyüklerimizin söylediği gibi, artık hiçbirimiz kafamızı telefondan kaldırmıyoruz. Ancak bunun yalnızca sağlığımıza değil, ruh sağlığımıza da iyi gelmediğini pek fark edemiyoruz.

“Bu Bende de Var” Diyeceğiniz Teknoloji Çağının Kaçınılmaz Hastalıkları

Son 50 yılda 7’den 70’e herkesin hayatını baştan aşağıya değiştiren teknolojik gelişmeler, öyle bir boyuta geldi ki… Kimse artık sosyal medyadan, beğenilerden ve gelişmelerden uzak kalamıyor; kendi hayatını yaşayamıyor.

Özellikle yeni nesilin geldiği noktayı, bir önceki nesil çok açık bir şekilde fark edebiliyor.
Tabii ki anne babalarımız da bizim değişimimizin farkındaydı ancak durum çok yapay bir noktaya gidiyor ve bu bizce artık durdurulabilecek noktayı çoktan geçti.

Geldiğimiz durum, elbette hepimizin psikolojisini kötü etkiledi; çünkü artık internetten uzak yaşayamıyoruz. Tüm hayatımız telefonumuzdan ve bilgisayarımızdan ibaret oldu. Başka türlüsünü çoğumuz hayal edemiyor bile; çünkü teknolojinin bize sağladığı kolaylıklar çok tatlı geliyor. Daha önce insanlar nasıl yaşıyordu tahmin dahi edemiyoruz. O zamanlar artık belki çoğumuz için yalnızca sıkıcı hikayelerde kaldı.

Yapılan araştırmalar sonucu, insanlarda teknoloji sebepli oluşan bağımlılık ve hastalıklar olduğu anlaşıldı. Yalnızca telefon ve internet bağımlılığından bahsetmiyoruz. Telefonumuza bağımlı olduğumuzu hepimiz biliyoruz artık. Telefonundan bir saat bile ayrı kalamayacak insanlarız çoğumuz.

E-Hastalıklar adı verilen bu hastalıklar, teknoloji çağının hayatımıza kattığı ve çoğumuzun sahip olup farkına varamadığı şeyler. Bizim farkına varamadığımız bu bağımlılıkların bir tık ilerisine sahip insanlar da bulunuyor.

Ruh Sağlığı Derneği Başkanı’nın söylediğine göre bu hastalıklar bazı insanlarda kaygı ve huzursuzluk gibi durumlar yaratırken, bazı kişilerde de nefes darlığı, titreme ve baş dönmesi gibi etkiler gösterebiliyor. Bakalım bu hastalıklar nelermiş.

1. Nomofobi

‘No mobile Phobia’dan türetilen nomofobi; cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopmaktan aşırı korkma anlamına geliyor. Yani cep telefonundan bir şekilde mahrum kalma kokusudur.

“Telefonsuz dolaşamam. Bu beyinsiz dolaşmaya benziyor.”

2. Fomo

Fomo bir tür kaçırma korkusu olarak açıklanıyor. ‘Fear of missing out’ (Türkçesi: eksiklik korkusu) kalıbının kısaltması olan Fomo, bireyin diğerlerinin deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusu hissetmesidir. Aynı zamanda başkalarının ne yaptığını sürekli izleme arzusu da duyulur. Tanıdık geliyor mu?

[reklam]

3. Google Takibi

“Bir kişinin çevresindeki kişileri sürekli olarak arama motorları aracılığıyla araştırması ve insanların neler yaptığını internetten sürekli incelemesi” olarak tanımlanabilir.

4. Ego Sörfü

Online narsizm de diyebileceğimiz, insanların sürekli kendini sosyal medyada ve internette aratarak araştırma yapması durumuna Ego Sörfü deniyor. O benim hakkımda ne demiş, bu ne paylaşmış gibi düşünceleri kapsıyor da diyebiliriz.

5. Cheesepodding

Cheesepodding, mp3 indirme takıntısı anlamına gelen bir ifade. Günümüzde her ne kadar mp3 formatındaki müziklerin yeri pek kalmasa da, bu biraz da arşivcilik takıntısına benziyor. Birkaç sene önce epey popüler olan mp3 bugünlerde yerini Spotify gibi platformlara bıraktı. Sürekli olarak indirilip, biriktirilip kenarda tutularak arşiv yapma takıntısı bazılarında hala yaşıyor maalesef.

6. Facebook Depresyonu

Adı Facebook depresyonu olsa da, bu hastalık artık tüm sosyal medya mecralarını, hatta bizce en çok Instagram’ı kapsıyor. Biliyorsunuz, Instagram’a bakarken insanların sürekli yaptıkları tatilleri, her ne kadar “sahte” olsa da mutlu, sorunsuz ve şahane görünen hayatlarını görüyoruz. Birçok insan bunları Instagram’da görerek büyük hayal kırıklıkları ve üzüntüler yaşayabiliyor, hatta bunun sonu depresyona kadar varabiliyor. Ya da tam tersi sorunlu olan hayatlarını sosyal mecrada paylaşıp anlatarak, durumun daha da büyüyüp çoğalmasına sebep olabiliyorlar. İki duruma da maalesef sık sık tanık oluyorsunuzdur eminiz.

[reklam]

7. Siberkondriya

Hissettiği en ufak rahatsızlığı bile internetten araştırarak kendine teşhis koyma hastalığına Siberkondria deniyor. Çok yaygın olan bir durum olan siberkondriya, insanların doktora gittiğinde dahi doktora inanmamasına ve güvensizlik yaşamasına sebep olabiliyor.

Artık hepimiz en ufak şeyi bile Google’a danışıyoruz; ancak internetin çoğu zaman derin bir bilgi çöplüğü olduğunu unutuyoruz.

8. İnternet Siniri

Cihazlarınızdaki performans düşüklüğü, bozulma, donma, kırılma gibi aksaklıkların, kişide aşırı sinir ve gerginlik yaratması durumudur. Önemli ölçüde stres kaynağı olabilen bu hastalık, istenmeyen durumlar yaratabiliyor.

9. Photolurking

Instagram’da saatlerce insanların fotoğraflarına bakarak geçirdiğiniz o zamanları hatırladınız mı? Photolurking işte bu duruma deniyor; sosyal medya platformlarında saatlerce insanların fotoğraflarına ve paylaşımlarına bakmak ve bundan kendini alıkoyamamak…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Fransız Futbolcu ‘Müslüm Gürses’ Şarkısıyla Spor Yaptı

Fransız futbolcu Jonathan Ikoné'nin 'Müslüm Gürses' şarkısıyla spor yaptığı anlar Yusuf Yazıcı o anları 'Bizden biri' notuyla paylaştı Trabzonspor'dan ayrılarak Fransa Ligue 1 takımı Lille'e transfer...

Selfie’nin Gerçek Yüzü

Bir fotoğrafın binlerce kelimeye değer olduğu söylenir, ancak bir video milyonlarca şey söyleyebiliyor. Haftasonu Pittsburgh'da bir buz hokeyi maçında kaydedilen kısa ama mükemmel bu video...
video

Ünlü Aktörden Kızına Dehşete Düşüren İşkence

Ünlü Rus aktör Aleksey Panin'den kızına dehşete düşüren işkence. Panin kızını ellerinden mutfaktaki peteğin borusuna bağladı ve bu anlar evdeki üçüncü bir kişi tarafından...
video

Tek Elle Çatıya Tırmanmak İsteyen Adamın Feci Sonu!

Rusya'da bir endüstriyel dağcı, 4 katlı bir binanın çatısına çıktığı sırada merdiven boşluğuna düşerek hayatını kaybetti. Olay, başkent Moskova'da 4 katlı bir binada meydana geldi....

Ünlüleri Gençlik Halleriyle Beraber Görmeye Hazır Mısınız ?

Bazılarımız için zaman acımasız bazılarımız için ise merhametli. Ancak kimsenin kaçamayacağı bir şey var, o da yaşlanmak. Hollandalı grafik tasarımcı Ard Gelinck, üst seviye photoshop becerileriyle...