Ana Sayfa Fena Video Çin, Biri Bizi Gözetliyor Evine Dönüyor...

Çin, Biri Bizi Gözetliyor Evine Dönüyor…

Geçtiğimiz aylarda Çin’de geliştirilmeye başlandığı ve 2020 yılında devlet tarafından bütün ülkede zorunlu hale getirileceği duyurulan ‘Sosyal Puanlama’, Charlie Brooker’ın kurguladığı Black Mirror dizisinin 3. sezon 1. bölümü olan ‘Nosedive (Dibe Vuruş)’ ı akıllara getiriyor.

Black Mirror Çin’de Tüm Detayları ile Gerçekleşecek Mi?

Çin, 2020 yılında başlayacak ‘Sosyal Puanlama’ sistemini test etmeye başladı. Yapay zeka destekli kameralar  ile halk gözetleniyor; bu işi yapan denetleyiciler görev alıyor ve komşular birbirleri hakkında merkeze bilgi veriyor. Bu çalışma sonucunda puanı düşük olan vatandaşlar uçak, tren biletleri veya bankadan kredi alamıyor.

Black Mirror Nosedive’in Kurgusu Nedir?

Öncelikle diziyi izlememiş veya duymamış kişiler için açıklayacak olursak dizinin bu bölümünde genç bir kadın olan Lacie, insanların birbirlerini telefondaki bir uygulama üzerinden derecelendirdiği bir distopyada yaşamaktadır. Bu nedenle insanlar birbirlerine karşı aşırı pozitif davranıp tam puan almaya çalışmaktadır. Neticesinde toplum tarafından beğenilmeyen insanlar, düşük puan alarak düşük puanla derecelendirilmekte ve toplumsal statüde değer kaybetmektedirler. En yüksek puan 5 olan sistemde baş rol karakterimiz 4.2 puana sahiptir. Lüks bir ev almak isteyen Lacie, kredi kullanmak ister ancak 4.5 puanın altında olan kişilere kredi verilmemektedir. Derecesini 4.5 puana çıkarmaya çalışan Lacie, eski kolejinden arkadaşı olan ve toplum tarafından çokça beğenilen, 4.9 puana sahip olan Naomie’ye yakınlaşmak ve onun yüksek puanlara sahip çevresinden puan almayı planlar ama işler Lacie’nin istediği gibi gitmez.

Çin’in Sosyal Kredi Sistemi Nedir?

Çin’in Jiangsu eyaletinde 8 yıldan beri test edilen uygulama 2020 yılında yasal olarak ilk kez Çin’in tamamında yürürlüğe geçecek. Bu sistem tıpkı ‘Nosedive’ gibi vatandaşları kişilik özelliklerine, toplumsal davranışlarına, diğer insanlarla ilişkilerine, finansal durumlarına ve sosyal statüleri gibi birçok etkene bağlı olarak sınıflandıracak.

Tabi bu derecelendirme ve sınıflandırma toplumun kendi arasında belirlenemeyecek ve derecelendirme devlet tarafından kişiye uygulanacak. Vatandaş sahip olduğu puana göre bazı haklara sahip olurken bazı haklara erişemeyecek. Her ne kadar Çin hükümeti tarafından ” toplumsal güvenliği ve dürüstlük seviyesini artırmak” adına yapıldığı söylese de bu sistemin 1.4 milyar nüfusa sahip olan bu ülkedeki insanların birçok haklara erişebilirliğini kaybedeceği gibi görünüyor.

Black Mirror Çin’de 2020’den Önce Gerçek Olacak

Sistem, ülke çapında 2020 yılına kadar tam olarak yasal hale gelmese bile birçok kez test edilmiş. Bazı tür uygulamalar gerçekleştirilmişti böylelikle toplumda sınıflandırılma ile çoğu insan birçok hakka sahip olmaktan men edilmişti.

Tren ve Uçak Ulaşımında Engel

Önceki senenin istatistiklerine göre Çin’de dokuz milyon düşük puana sahip insanın uçak ve tren ile yurt içi ve yurt dışı ulaşımına engel tanınmış ve ayrıca üç milyona yakın kişinin de business-class bilet almasına engel olunmuştu. Genellikle cezalar kayıtlarda terörizm ile ilgili yalan haberlerde bulunanlara, uçuşlarda aksaklık çıkaran kişilere, biletsiz seyahat etmeye çalışanlara veya halka açık alanlarda sigara içmiş kişilere uygulandı.

İnternet Hızına Getirilen Engel

Çok fazla bilgisayar oyunu oynayan, internetten çok fazla alışveriş yapan ve sosyal medyada ikilik yaratacak paylaşımlarda bulunan kişilerin de internet hızlarında kesilme cezası uygulanmaktaydı. Ayrıca Çin’de bulunan birçok okul, internet ve bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren çoğu kişilerin başvurularını reddetmiş ve okullarına almamışlardı.

Peki Sonunda Ne Olacak?

Şimdilik sistemdeki sınıflandırmalar belirli uygulamalarla ve Çin’in belirli eyaletlerinde geçerli. Fakat hükümetin açıklamasına göre bu sistem 2020 yılının başlarında tüm ülke çapında yürürlüğe geçecek. Bu sistem için yeni kimlik kartları çıkarılacak. Bu kimlik kartları kişinin tüm bilgilerinin depolanıp kaydedilmesinde ve devlet tarafından derecelendirilmesinde büyük rol oynayacağı söyleniyor.

Temelinde suç ile savaşma olduğunu söyleyen Çin hükümeti aslında devletin bu sistem ile vatandaşın tüm bilgilerine sahip olmasını sağlıyor. Baskıcı olan Çin hükümeti bu sistemle daha da fazla baskıcı bir yönetime doğru ilerliyor. Yasal olarak herhangi bir suç teşkil etmese de ahlaki açıdan bu sistem herhangi bir birey için doğru değil. Attığınız her adım devlet tarafından izleniyor ve yaptığınız her eylem hükümet tarafından sizi derecelendiriyor. Bu sınıflandırma sonucunda cezalar ve yaptırımlar sizi bekliyor. İşin kötüsü bu ve bunun gibi sistemler toplum düzenini sağlama bahanesiyle başka ülkelerde de hayata geçirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Kızını Okula Her Gün Böyle Gönderiyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde Halit Çalış, ilkokul öğrencisi kızını, başıboş köpeklere karşı 'köpeksavar' adını verdiği arıcı kıyafeti giydirip, okula gönderiyor.  İlçeye bağlı Topraktepe Köyü Çalışlar Mahallesinde...

7500 Yaşında Anadolu Kadını Görenleri Şaşırtıyor! Neredeyse Günümüzden Farksız…

Bilim insanları, Cebelitarık'ta bulunan 7500 yıllık bir kafatasını yeniden modelleme yöntemiyle Neolitik dönem kadınının yüzünü yeniden canlandırdı. Kafatası bulunan kadının Anadolu'dan gelmiş olabileceği belirtiliyor. Bilim...
video

Kadın, Şiddet Gördüğü Erkek Arkadaşının Elinden Nasıl Kurtarıldı?

Yaptığı akıllıca plan sayesinde şiddet gördüğü erkek arkadaşının elinden kurtarıldı Şiddet gören kadın, günlerdir kendisini rehin alan erkek arkadaşından kurtulmak için son bir gayretle beraber...
video

Duygulandıracak: ‘Abi Bana Bunu Alır Mısın?’

Duygularınıza Hakim Olmakta Zorlanacağınız Bir Sosyal Deney... Bu sosyal deneyimizde bir çoğumuzun başına gelebilecek veya gelmiş olan bir konu. Küçük kardeşinin isteklerini karşılayamayan bir abi...

Cem Yılmaz Şoke Oldu! ‘Reynmen Yeğenim Değil!’

Reynmen lakaplı Youtuber Yusuf Aktaş şöhretle tanıştığı ilk günlerde Cem Yılmaz'ın akrabası olduğunu iddia etmişti. Peki, Cem Yılmaz bu iddialarla ilgili ne dedi? Cem Yılmaz...