Ana Sayfa Fena Video Çin, Biri Bizi Gözetliyor Evine Dönüyor...

Çin, Biri Bizi Gözetliyor Evine Dönüyor…

Geçtiğimiz aylarda Çin’de geliştirilmeye başlandığı ve 2020 yılında devlet tarafından bütün ülkede zorunlu hale getirileceği duyurulan ‘Sosyal Puanlama’, Charlie Brooker’ın kurguladığı Black Mirror dizisinin 3. sezon 1. bölümü olan ‘Nosedive (Dibe Vuruş)’ ı akıllara getiriyor.

Black Mirror Çin’de Tüm Detayları ile Gerçekleşecek Mi?

Çin, 2020 yılında başlayacak ‘Sosyal Puanlama’ sistemini test etmeye başladı. Yapay zeka destekli kameralar  ile halk gözetleniyor; bu işi yapan denetleyiciler görev alıyor ve komşular birbirleri hakkında merkeze bilgi veriyor. Bu çalışma sonucunda puanı düşük olan vatandaşlar uçak, tren biletleri veya bankadan kredi alamıyor.

Black Mirror Nosedive’in Kurgusu Nedir?

Öncelikle diziyi izlememiş veya duymamış kişiler için açıklayacak olursak dizinin bu bölümünde genç bir kadın olan Lacie, insanların birbirlerini telefondaki bir uygulama üzerinden derecelendirdiği bir distopyada yaşamaktadır. Bu nedenle insanlar birbirlerine karşı aşırı pozitif davranıp tam puan almaya çalışmaktadır. Neticesinde toplum tarafından beğenilmeyen insanlar, düşük puan alarak düşük puanla derecelendirilmekte ve toplumsal statüde değer kaybetmektedirler. En yüksek puan 5 olan sistemde baş rol karakterimiz 4.2 puana sahiptir. Lüks bir ev almak isteyen Lacie, kredi kullanmak ister ancak 4.5 puanın altında olan kişilere kredi verilmemektedir. Derecesini 4.5 puana çıkarmaya çalışan Lacie, eski kolejinden arkadaşı olan ve toplum tarafından çokça beğenilen, 4.9 puana sahip olan Naomie’ye yakınlaşmak ve onun yüksek puanlara sahip çevresinden puan almayı planlar ama işler Lacie’nin istediği gibi gitmez.

Çin’in Sosyal Kredi Sistemi Nedir?

Çin’in Jiangsu eyaletinde 8 yıldan beri test edilen uygulama 2020 yılında yasal olarak ilk kez Çin’in tamamında yürürlüğe geçecek. Bu sistem tıpkı ‘Nosedive’ gibi vatandaşları kişilik özelliklerine, toplumsal davranışlarına, diğer insanlarla ilişkilerine, finansal durumlarına ve sosyal statüleri gibi birçok etkene bağlı olarak sınıflandıracak.

Tabi bu derecelendirme ve sınıflandırma toplumun kendi arasında belirlenemeyecek ve derecelendirme devlet tarafından kişiye uygulanacak. Vatandaş sahip olduğu puana göre bazı haklara sahip olurken bazı haklara erişemeyecek. Her ne kadar Çin hükümeti tarafından ” toplumsal güvenliği ve dürüstlük seviyesini artırmak” adına yapıldığı söylese de bu sistemin 1.4 milyar nüfusa sahip olan bu ülkedeki insanların birçok haklara erişebilirliğini kaybedeceği gibi görünüyor.

Black Mirror Çin’de 2020’den Önce Gerçek Olacak

Sistem, ülke çapında 2020 yılına kadar tam olarak yasal hale gelmese bile birçok kez test edilmiş. Bazı tür uygulamalar gerçekleştirilmişti böylelikle toplumda sınıflandırılma ile çoğu insan birçok hakka sahip olmaktan men edilmişti.

Tren ve Uçak Ulaşımında Engel

Önceki senenin istatistiklerine göre Çin’de dokuz milyon düşük puana sahip insanın uçak ve tren ile yurt içi ve yurt dışı ulaşımına engel tanınmış ve ayrıca üç milyona yakın kişinin de business-class bilet almasına engel olunmuştu. Genellikle cezalar kayıtlarda terörizm ile ilgili yalan haberlerde bulunanlara, uçuşlarda aksaklık çıkaran kişilere, biletsiz seyahat etmeye çalışanlara veya halka açık alanlarda sigara içmiş kişilere uygulandı.

İnternet Hızına Getirilen Engel

Çok fazla bilgisayar oyunu oynayan, internetten çok fazla alışveriş yapan ve sosyal medyada ikilik yaratacak paylaşımlarda bulunan kişilerin de internet hızlarında kesilme cezası uygulanmaktaydı. Ayrıca Çin’de bulunan birçok okul, internet ve bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren çoğu kişilerin başvurularını reddetmiş ve okullarına almamışlardı.

Peki Sonunda Ne Olacak?

Şimdilik sistemdeki sınıflandırmalar belirli uygulamalarla ve Çin’in belirli eyaletlerinde geçerli. Fakat hükümetin açıklamasına göre bu sistem 2020 yılının başlarında tüm ülke çapında yürürlüğe geçecek. Bu sistem için yeni kimlik kartları çıkarılacak. Bu kimlik kartları kişinin tüm bilgilerinin depolanıp kaydedilmesinde ve devlet tarafından derecelendirilmesinde büyük rol oynayacağı söyleniyor.

Temelinde suç ile savaşma olduğunu söyleyen Çin hükümeti aslında devletin bu sistem ile vatandaşın tüm bilgilerine sahip olmasını sağlıyor. Baskıcı olan Çin hükümeti bu sistemle daha da fazla baskıcı bir yönetime doğru ilerliyor. Yasal olarak herhangi bir suç teşkil etmese de ahlaki açıdan bu sistem herhangi bir birey için doğru değil. Attığınız her adım devlet tarafından izleniyor ve yaptığınız her eylem hükümet tarafından sizi derecelendiriyor. Bu sınıflandırma sonucunda cezalar ve yaptırımlar sizi bekliyor. İşin kötüsü bu ve bunun gibi sistemler toplum düzenini sağlama bahanesiyle başka ülkelerde de hayata geçirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Dolandırılan Kadın, Müge Anlı’yı Çileden Çıkardı!

Dolandırılan Ayfer Yaralı Müge Anlı'yı çileden çıkardı! Kızını taciz etti ama sesini çıkarmadı... Müge Anlı ile Tatlı Sert'e yine Müge Anlı'nın çileden çıktığı anlar damga...
video

Beyrutlu Gelin ve Damattan Müthiş Performans

Beyrut’ta bir düğünde damat, gelin ve çocuklarının performansı sosyal medyada büyük beğeni topladı. Damadın önceki eşinden olan çocuğu, babasının yeni eşini çok sevince beraber...
video

Hayvan Hakları Yasası: Sokağa Bırakana 10 Bin TL’ye Kadar Ceza

Artık hayvanlar 'eşya' olmaktan kurtulup "canlı' gibi korunacak. Hayvan hakları önlemlerini almayan belediye başkanları yargılanacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak, sokağa bırakanlara da 10 bin...

İşte İdeal Bir Kahvenin Matematiksel Formülü…

Bilim insanları, ideal kahveyi hazırlamak için matematiksel bir formül geliştirdi. Bilim insanları, daha az kahve ve daha büyük taneler halinde öğütülmüş kahve çekirdeklerinin, ideal...

Stres İki Hamburger Kadar Kalori Aldırıyor!

Günlük yaşantımızda herhangi bir sebepten dolayı baskısı altına girdiğimiz stres, birçok insanın kilo almasına neden olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre ise stres, günde iki...