Ana Sayfa Genel Çok Akıllı Olmanıza Rağmen Zengin Olamamanızın Sebebi Ne?

Çok Akıllı Olmanıza Rağmen Zengin Olamamanızın Sebebi Ne?

Bir çocuğun gelecekte başarılı olmasının, doğuştan gelen zekasına bağlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Yeni bir araştırma, kişiliğin başarı üzerinde IQ’dan daha büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Yapılan pek çok kamuoyu araştırmasında, insanların gelirleri ile zeka seviyeleri arasında yüzde 25 ila 50 arasında bir bağlantı olduğu değerlendirmesine varılıyor; ancak veriler, bu ikisi arasındaki korelasyonun yaklaşık yüzde 1 veya 2 oranında olduğunu gösteriyor.

Peki IQ, başarıda sadece küçük bir faktör ise, düşük maaş alan çalışanları yüksek maaş alanlardan ayıran fark ne? Ya da daha net bir soru soralım: Çok zekiysen, neden zengin değilsin?

Kişilik özellikleri başarıda önemli bir faktör

Bilimin bu soruya verebileceği kesin bir cevap yok; ancak şansın, zengin olmanızda kesinlikle önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomist James Heckman’a göre bir diğer faktör de kişilik. Heckman, titiz, vicdanlı, sabırlı ve disiplinli insanların finansal başarıya daha kolay ulaştığını söylüyor.

Heckman ve ekibi, bu sonuca ulaşmak için İngiltere, ABD ve Hollanda’daki binlerce kişinin IQ puanlarını, test sonuçlarını, notlarını ve kişilik değerlendirmelerini içeren dört farklı veri setini inceledi. Bunların yanı sıra insanların sabıka kayıtlarını, vücut kitle indeksini ve yaşam memnuniyetlerini de mercek altına alan araştırmacılar, akademik başarının IQ seviyesi ile aynı çizgide olmadığını buldu.

Doğuştan Gelen Beceriler Yetmiyor

Heckman, notların yalnızca zekayı değil, aynı zamanda çalışma disiplinini, sabrı ve iş birliği yeteneğini de gösterdiğini söylüyor. 2000 yılında Nobel Ödülü’nü alan ve Chicago Üniversitesi İnsani Gelişme Ekonomisi Merkezi’nin kurucusu olan ekonomist, başarının sadece doğuştan gelen becerilere değil, sonradan öğrenilen becerilere de bağlı olduğunu düşünüyor.

Elbette bu değerlendirmeden, IQ’nun önemsiz olduğu sonucunu çıkarmak yanlış olur. Zira IQ değeri 70 olan bir kişi, IQ değeri 190 olan bir kişi ile aynı bilişsel düzeye sahip olmasa gerek; ancak Heckman, birçok insanın iş piyasasına giremediğini, çünkü davranışsal becerilerden yoksun olduklarını söylüyor. Bir iş mülakatında nezaket kurallarının, giyim şeklinin ve mimiklerin belirleyici olduğunu belirten Heckman, yaptıkları araştırma ile nihai hedeflerinin toplumların refah seviyesini iyileştirmek olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Cem Yılmaz İddia Etti, Haluk Levent ‘Ülkeyi Terk Ederim’ Dedi

Haluk Levent, Cem Yılmaz'ın Kendisiyle İlgili Ağır İthamlarda Bulunduğunu İddia Ettikten Sonra Ortalık Karıştı... Haluk Levent, Twitter hesabından Cem Yılmaz hakkında çok sayıda paylaşımda bulundu. Kuruculuğunu...

Bu 12 Şeyi Yapabilen İnsan Sayısı Çok Az! Kolaysa Siz Yapın…

İnsan, gücü her şeye yeten bir canlı değil, birçok şeyi yapabilme kabiliyeti yok, bilime göre dünya üzerinde bazı şeyleri yapabilen insan sayısı çok çok...
video

YouTuber Danla Bilic’ten İtiraf: Alkol Bağımlısıyım

Fenomen Danla Bilic'ten itiraf: Alkol bağımlısı oldum ve bir erkeği dövmek için tahrik ettim... Instagram'da en çok takip edilen YouTuberlar arasında yer alan Danla Bilic'ten...
video

Engelli Genci Streçfilme Sarıp İşkence ve Taciz Ettiler

Engelli genci streçfilme sarıp işkence ve taciz etmişler.   Show TV özel haberine göre; İzmir-Konak'da birlikte çalıştıkları %50 engelli olan genci streçfilme sararak hakaret edip, şiddet...