Ana Sayfa Fena Video Down Sendromlu Aşıkların Kavuşma Anları Duygulandırdı!

Down Sendromlu Aşıkların Kavuşma Anları Duygulandırdı!

Bir konferansta birbirlerine aşık olup uzak mesafe ilişkisi yaşayan Down sendromlu çift, annelerinin sürprizi sayesinde bir araya gelen çift mutluluktan havalara uçtu!

 

Nick ve Gabi isimli bu çift birbirlerine aşık olduktan sonra uzak mesafe ilişkisi yaşamaya başladılar. Bir konferansta tanıştıktan sonra aralarına mesafe giren çiftin buluşma anları sizleri oldukça duygulandıracak… Anneleri tarafından ayarlanan sürpriz buluşma ile bir araya gelen çift mutluluktan havalara uçtu!

Down sendromu nedir?

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken, down sendromlu bireylerde bu sayı, üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır.

Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir.

Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan down sendromlu çocukların yüzde 75-80’i genç annelerin bebekleridir.

Türkiye’de kaç down sendromlu kişi var?

Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir veri yok ama yaklaşık 70 bin down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor. Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur.

Down sendromunun belirtileri nelerdir?

Down Sendromu tanısı konmuş bir çocukta genellikle hafif veya orta derecede zeka geriliği bulunur. Yaşıtlarına kıyasla fiziksel açıdan da görünümleri farklı olmakla birlikte özellikle badem biçiminde çekik göz yapısına sahiplerdir. Fiziksel bir hastalık değil yalnızca genetik bir farklılık olan Down Sendromu en belirgin belirtilerinden biri zayıf kas tonusu olmaktadır.

Bu tanıya doğum süresinde veya bebeklikte ulaşılabilir. Küçük kafa, çıkıntılı dil, düzleştirilmiş yüz, yukarıya doğru eğikleşen göz kapakları, geniş ve kısa eller, kısa boy, gözün iris kısmında küçük ve beyaz lekeler ve basık kemerli burun şekli down sendromunun genel belirtileri arasında yer alır.

Down sendromu nedenleri nedir?

Down Sendromu neden olan kromozom sorununun nedenlerine yönelik en temel kanı anne ile babadan geçmesi ve genellikle ilerleyen yaşlarda anne olmak gibi etkenlerdir.
Özellikle down sendromlu bebeklerin birçoğu 35 ila 40 yaş aralığındaki doğumların sonucunda dünyaya gelmiştir. Bu kapsamda down sendromunun meydana gelebilme ihtimalinin tek belirleyici özelliği hamilelik yaşı olduğunu söylemek mümkündür.

Yapılan araştırmalar 30 yaş altındaki gebeliklerde bu bilişsel rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür. Ancak 44 yaş sonrasındaki gebeliklerde bu oran giderek artış göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Behzat Ç.’den İkinci Sezon Müjdesi

Uzun bir aranın ardından BluTV özel yapımı olarak geri dönen efsane dizi Behzat Ç.’nin birinci sezonu dün yayınlanan sezon finaliyle sona erdi.  ‘Behzat Ç.: Bir...

Samsung’dan Kadına ve Çocuğa Şiddet İçeren Dizilere Reklam Yok!

Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Marka & Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımıcısı Barış Gökpınar, "Bazı dizi ve programların kadınlara ve çocuklara şiddeti senaryo ve formatlarının...
video

Çukur’un Yamaç’ından Metin Akpınar Taklidi: Atilla Matilla!

Çukur 3. sezonu izleyici ile buluştu. Yamaç rolündeki Aras Bulut İynemli'nin akıl hastanesindeki sahneleri   Dizide akıl hastanesi sahnelerinden birinde Metin Akpınar ve Zeki Alasya'nın...

Selfie’ye Rakip Geliyor! Slofie…

Akıllı telefonların vazgeçilmezi olan selfie çekimlerine yeni bir rakip geliyor. iPhone 11 ön kamerasıyla birlikte kullanıcılara sunulan slofie için Apple marka başvurusu yaptı. Apple'ın geçen...
video

Korkmadan İzleyebilene 1.300 Dolar Ödül Var…

ABD'de korku filmi yarışması: 13 Stephen King filmini korkmadan izleyebilene para ödülü.... ABD'de bir televizyon ağı, Stephen King'in sinemaya uyarlanan en korkunç 13 eserini...