Ana Sayfa Genel Dünyayı Sigara İzmaritlerinden Temizleme Akımı: #FillTheBottle 

Dünyayı Sigara İzmaritlerinden Temizleme Akımı: #FillTheBottle 

Sigara izmariti, dünya genelinde çevreyi en çok kirleten atıkların başında geliyor, #FillTheBottle akımı bunun önüne geçmek için atılmış küçük bir adım.

Sigara izmariti, plastik atıklar kadar gündeme getirilmeyen ama dünyanın başına bela olan en büyük atıklardan biri. Bu öyle büyük bir sorun ki sigara izmariti çimenlerin üzerine atıldığında çimenler büyümüyor, suya atıldığında yaşayan organizmaları zehirliyor. Bir grup Fransız genç sigara izmariti kirliliğine bir dur demek için harekete geçmeye ve çevre için örnek olacak bir akım başlatmaya karar vermişler.

#FillTheBottle akımı böylece ortaya çıkmış, amaç basit çevrenizdeki sigara izmaritlerini topluyor ve bir şişenin içine dolduruyorsunuz. Bu basit ancak etkili akım sayesinde dünyanın her köşesinden insanlar gezegenimiz için küçük ama etkili bir eyleme imza atıyorlar.

Bir şişenin içine doldurduğu sigara izmaritlerinin fotoğrafını ilk paylaşan kişi Jason Prince oldu. Topladığı izmaritlerin hepsini sokağında toplamıştı. Yaptığı bu paylaşım ve hareket onu ve takipçilerini oldukça şaşırttı. Çünkü küçük bir sokakta bu kadar çok sigara izmaritinin olabileceğini hiçbiri düşünmüyordu.

İlk Paylaşımın Ardından İnsanlar Tepki Vermekte Gecikmedi

Jason’un paylaşımı hızla viral oldu ve diğer kullanıcıların da dikkatini çekti. Sadece Jason’ın yaşadığı Fransa’da değil dünyanın dört bir köşesindeki sosyal medya kullanıcıları hızla bu akıma katıldı. İnsanlar küçücük bir alanda topladıkları sigara izmaritlerinin ne kadar çok olabildiğini gördükçe şoke oldu. Bir şişeyi sigara izmaritleriyle doldurmak hiç de uzun zaman almıyordu.

Sigara İzmaritlerinin Sanıldığından Çok Daha Büyük Bir Sorun Olduğu Görüldü.

Bazı kullanıcılar işi bir adım ileri götürdü ve küçük bir plastik şişenin yeterli olmayacağı kanısına vardı. Belçikalı gönüllüler bulabildikleri kadar çok sigara izmariti toplamaya başladılar. Bir su şişesinden on kat daha büyük bir kutuyu doldurabildiklerini gördüler. Bu sonuç etkileyici olduğu kadar ürkütücüydü de insanların sigara izmaritlerinin sanıldığından daha büyük bir sorun olduğunu kavramalarına yardımcı oldu.

Her Yer Dikkatlice Temizlenmeli

İnsanların sigara izmaritlerini hiç düşünmeden kuma gömdükleri plajlar büyük tehlike altında. Pek çok kullanıcı plajların da gözden kaçırılmaması ve ihmal edilmemesi gerektiğine karar verdi. Bu akıma katılırken insanların dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri izmaritlerin toplandığı şişeleri de tıpkı izmaritler gibi özensizce çöpe atmamak. Toplanan tüm çöplerin geri dönüşüme sokulduğundan emin olunmalı.

Sigara İzmaritleri Çevre İçin Neden Tehlike Arz Ediyor?

Sigara filtreleri, bir çeşit plastik olan selüloz asetattan imal edilmektedir. Bu bileşim doğada çok yavaş çözünmektedir. Üstelik kullanılmış filtreler, yani sigara izmaritleri çok miktarda zehirli madde de içermektedir. Çevreye atıldığında bu zehirler suya karışabilmekte yaşayan organizmalara zarar verdiği gibi içme sularını da kirletmektedir.

Bir sigara izmaritinin sadece bir saat içerisinde 7.5 litre suyu kirlettiği tespit edilmiştir. Bu su içilebilir bir su değildir ve sudaki canlı yaşamı için ölümcül tehlikeler barındırmaktadır. Ayrıca izmaritlerin içinde az da olsa nikotin de bulunmaktadır, bu da çevreyi kirletmekte ve zehirlemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Kemanıyla Hayvan Sesleri Çıkaran Müzisyen

Daha önce bir kemandan kuş, inek, fil vb. seslerin çıktığına şahit oldunuz mu? Sebastiaan Kulwanowski isimli youtuber ve kemancı çektiği videoyla izleyenleri kendine hayran...

Çok Akıllı Olmanıza Rağmen Zengin Olamamanızın Sebebi Ne?

Bir çocuğun gelecekte başarılı olmasının, doğuştan gelen zekasına bağlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Yeni bir araştırma, kişiliğin başarı üzerinde IQ'dan daha büyük bir etkisi...

Görünmezlik Pelerini Gerçek Oluyor!

Kanadalı bir kamuflaj şirketi, Harry Potter'ın görünmezlik pelerinini gerçeğe dönüştürmek için büyük adımlar atıyor. Hogwarts'tan İnanılmaz Aile'ye görünmez olma fantezisi yüzyıllardır eğlencemizin bir parçası...
video

Acun Ilıcalı’ya Canlı Yayında Şeyma Subaşı’dan Mesaj

Kendi kanalının canlı yayına konuk olan Acun Ilıcalı program esnasında telefonunda bir video izlettiği anlarda Şeyma Subaşı'ndan gelen mesaj ifşa oldu. Subaşı'nın mesajında Ilıcalı...

Araştırmalara Göre Çok Düşünmek Ömrü Kısaltabiliyor 

Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir çalışmaya göre çok düşünmenin sağlığa zararlı etkileri olabiliyor, hatta ömrü kısaltabiliyor. Ayrıca fazla düşünmek, bazı hastalıklara da neden olabiliyor. İnsan,...