Ana Sayfa Fena Video Ece Üner: Otizm değil ama cehalet bulaşıcı bir hastalık

Ece Üner: Otizm değil ama cehalet bulaşıcı bir hastalık

Show TV spikeri Ece Üner, Aksaray’da bulunan Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli öğrencileri yuhalayan velilere tepki gösterdi. ‘Otizm değil ama cehalet bulaşıcı bir hastalık.’ diyen Üner, Anayasa’nın 42. maddesini hatırlatarak, ‘Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz. Yani o veliler suç işliyor.’ dedi.

Otizm değil ama cehalet bulaşıcı bir hastalık

NE OLDU?

Aksaray’da yaşanan olayda, otizmli öğrecilerin sınıflarının kapatılması talep edildi. İddialara göre ise, okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli çocukları yuhaladı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada “Aksaray’da ‘otizimli çocuklar yuhlandı’ haberi gerçeği yansıtmamaktadır” denilirken MEB ise okul müdürü hakkında soruşturma başlattı.

Çirkin eylemi gerçekleştirdikleri iddia edilen veliler ise okulda otizmli öğrenci sayısının arttığını, okulun iki katının o öğrencilere ayrılıp kendi çocuklarının en üst kata çıkarılmasına itiraz ettiklerini söyledi. Okul tartışmalar sebebiyle bugün tatil edildi.

Aksaray Otizm Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergül Arık şöyle konuştu:

“Çocuklarımız şu koridordan dışarı çıkamıyor, arka kapı kullanılıyor, akranları ile kaynaşmak bir yana sürekli ötelendiler. Şimdi ben size veli odamızı da gezdireceğim, velilerimiz de saat 14.30’a kadar buradalar. Bir de mahalle muhtarımız var. Dün bizim üzerimize yürüdü, hakaretler etti, “İstemiyoruz mahallemizde sizi” dedi. Bunu yapan mahalle muhtarı.” O esnada bir başka veli “Yuhalandık biz” ifadelerini kullandı. Ergül Arık sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İki tane otizmli çocuğum var. Bu çocuklar eğitildiğinde nerelere gelebileceğini en iyi ben biliyorum. Benim çocuklarım 8 altın madalyalı Türkiye şampiyonu. Bu çocukların hepsi de olabilir. Biz bu çocukları eğiteceğiz. Ötelemeyeceğiz.” DHA’ya konuşan bir başka veli ise “Size veliler mi sıkıntı çıkarıyor, okul mu?” sorusuna “Okul da, veliler de” yanıtını verdi ve ekledi: “Müdür bizim hiç yanımızda değil. Müdür bizi dışlıyor.”

Türkiye Otizm Meclisi’nden açıklama: “Süreci sonuna kadar takip edeceğiz”

Otizm nedir? Belirtileri nelerdir? Otizm neden olur?

Otizm nedir? Belirtileri nelerdir? Otizm neden olur? soruları Aksaray’da bir ilkokulda Otizmli öğrencilere yapılan büyük saygısızlık sonrası herkes tarafından merakla araştırılıyor. Erkeklere oranla kızlarda daha sık görülen otizm, çocuğu olan tüm anne ve babalar için merak konusu. İşte otizm hakkında tüm merak edilenler…

OTİZM

Sosyal iletişim ve etkileşimdeki kalıcı yetersizlikler, sınırlı/yinelenen davranış örüntüleri, aynılıkta ısrarcılık, rutinlere bağlılık ve duyusal uyaranlara aşırı duyarlılık ya da duyarsızlıkla kendini gösteren ve belirtileri çok yoğun olarak 24 ay ve sonrasında ortaya çıkan bir gelişimsel yetersizliktir.

OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Babıldamanın (bababa, mamama gibi hece tekrarları)olmaması veya az olması,
Karşısında konuşanın yüzüne bakmama,
Göz kontağı kurmama ya da kısa süreli kurma(1-2 sn.),
Karşısına geçip gülümsediğinizde tepki vermeme,
İsmiyle seslenildiğinde bakmama,
Kucağa alınma ya da dokunmaya karşı aşırı tepki veya tepkisizlik,
Bazı nesnelere/oyuncaklara karşı aşırı ilgi gibi belirtiler gözleniyorsa,

1-3 yaş arasında; (Daha önce normal gelişim gözlenen bebeklerde bu dönem itibariyle bazı gelişimsel bozukluklar görülebilmektedir!)

Karşılıklı gülümsemenin olmaması,
Göz kontağı kurmama ya da kısa süreli bakma(1-2 sn.)
İstediği nesneyi işaret parmağıyla göstermeme ya da sizin işaret ettiğiniz nesneye bakmama,
İsmiyle seslendiğinizde bakmama,
Gecikmiş konuşma, (örn:2 yaşında 2 kelimeden oluşan cümle kuramama)
Taklit gerektiren oyunlarda yetersizlik (cee-e, telefonla konuşuyormuş gibi yapma vb.),
Takıntılı ve tekrarlayıcı davranışlar sergileme (el çırpma, dönme, sallanma, parmak ucunda yürüme vb.),
Dönen nesnelere, ışıklı ve parlak cisimlere ilgi gösterme,
Oyuncaklarla amacına uygun olarak oynamama (oyun kurmak, -mış gibi yapmak yerine sıraya dizme, döndürme gibi sürekli ve kısıtlı şekillerde oynama),
Yalnız başına oynamak isteme, yaşıtlarına karşı ilgisizlik,
Ağrıya karşı duyarsızlık gibi belirtiler gözleniyorsa;

4-5 yaş arasında ise;

Karşılıklı konuşma başlatma ve sürdürmede (selam verme, kısa süreli sohbet vb.) kısıtlılık,
Karşısındakinin söylediği kelimelerin aynısını tekrarlama (ekolali) ve ya garip sesler çıkartma,
Sembolik oyun kurma becerilerinde yetersizlik (sopadan at yapma, evcilik oyunu gibi –mış gibi yapma gerektiren oyunlar oynamama),
Takıntılı ve tekrarlayıcı davranışlar (el çırpma, dönme, sallanma, parmak ucunda yürüme vb.) sergileme,
Rutinlere karşı aşırı bağlılık (her gün aynı kıyafeti giymek, aynı yemeği yemek isteme vb.), değişiklere karşı direnç gösterme gibi belirtiler gözleniyorsa; Otizm Spektrum Bozukluğu açısından değerlendirme yapmak gerekmektedir.

OTİZM NEDEN OLUR?

Otizm rahatsızlığının ortaya çıkış nedeni henüz tam anlamıyla bilinmemektedir. Bununla birlikte birçok neden bu rahatsızlığın doğmasında etkilidir. Genel olarak doğum sonrası ve doğum öncesi bazı nedenlerin otizme yol açtığı düşünülmektedir.

Otizm ve Genler: Sosyal iletişim konusunda sorunların oluşmasına neden olan otizm çoğu zaman genetik problemler sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle tek yumurta ikizlerinden birinde otizm varsa, diğerinde de olma ihtimali oldukça yüksektir.

Çevresel Faktörler ve Otizm: Doğum öncesinde annedeki duygusal karmaşa, korku, panik ve ruhsal sorunlar otizm rahatsızlığına yol açabilir. Ayrıca anne karnındayken ortaya çıkan kızamıkçık virüsü otizm nedenleri arasında yer alır. Doğum sonrasında ise bebeğin aşırı ihmal edilmesi ve yalnız bırakılması duygusal travmalara neden olarak otizmi tetikleyebilir.

Otizm ile İlişkili Sağlık Problemleri: Ayrıca bazı sağlık sorunları da otizmle ilişkili olabilmektedir. Bunlar arasında kalıtsal bir hastalık olan ve kasların yavaşlamasına neden olan kas distrofisi yer alır. Ayrıca diğer bir genetik rahatsızlık olan Down Sendromu da otizm ile ilişkilidir. Bu rahatsızlık özellikle öğrenme bozukluğuna ve fiziksel değişikliklere neden olur. Serebral Palsi, İnfantil Spazmlar, Nörofibromatozis, Frajil X Sendromu, Tüberoz Skleroz Ve Rett Sendromu otizm ile ilişkilendirilen diğer rahatsızlıklar arasındadır. Kaynak: Otizm nedir? Belirtileri nelerdir? Otizm neden olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Akülü Sandalye Almak İçin Trafik Işıklarında Su Satan Engelli Sürpriz

Akülü Sandalye Alabilmek İçin Trafik Işıklarında Su Satan Engelli Adama Yardım Elini Uzatan Güzel İnsanlar! Trafik ışıklarında duran araçlara su satan ve kazandığı parayı da...
video

Defne Samyeli’den Cem Yılmaz ve Serenay Sarıkaya Aşkına Yorum!

Defne Samyeli sessizliğini bozdu... Cem Yılmaz - Serenay Sarıkaya aşkına ilk yorum... Atina kaçamağı ile belgelenen Serenay Sarıkaya - Cem Yılmaz ilişkisine eski sevgili...
video

Okulda ‘Yalan Haber’ Eğitimine Başlandı

Almanya'da bir okulda "yalan haber" eğitimine başlandı... Çocuklar küçük yaşta internetteki yalan içerikleri ayırt etmeyi öğreniyor. Bir araştırmaya göre, ülkede her 10 öğrenciden yalnızca biri...
video

Gelini Ağlatan Müthiş Haka Dansı Performansı…

Aaliya ve Benjamin Armstrong'un düğünlerinde, Benjamin'in sağdıçları tarafından organize edilen Yeni Zelanda'nın geleneksel Haka dansı duygusal anlar yaşattı. Bir düğünde sergilenen Yeni Zelanda yerlisi Maori...
video

Motosikletli Maganda Polisin Üzerine Sürüp Kaçtı

Fatih'te Haşim İşcan Alt Geçidi'nde uygulama yapan polis ekiplerinin 'dur' ihtarına uymayan motosikletli, aracını polislerin üzerine sürüp kaçtı. İstanbul'da motosikletli maganda polisin üzerine sürüp kaçtı... İstanbul'un...