Ana Sayfa Genel Evinizin Altından Fay Hattı Geçip Geçmediğini Öğrenebilirsiniz

Evinizin Altından Fay Hattı Geçip Geçmediğini Öğrenebilirsiniz

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerinin altından veya yakınından fay hattı geçip geçmediğini rahatlıkla öğrenebileceklerini ifade etti.

Son dönemde yaşadığımız irili ufaklı depremler, coğrafyamızdaki deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşmemizi sağladı. Peki, geçmişte yaşadığımız acı tecrübelerden gerekli dersleri aldık mı? Yıkıcı bir depreme karşı ne kadar hazırlıklıyız? Bir deprem anında ne yapacağımızı biliyor muyuz?

Tüm bu sorulara verilecek cevaplar, aslında bizim hayatta kalma şansımızı belirliyor. Peki, evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz?

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerinin altından fay hattı geçip geçmediğini rahatlıkla öğrenebileceklerini söylüyor.

Yakın zaman önce İstanbul’da meydana gelen 5.7 şiddetindeki depremle ilgili konuşan Er, Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek depremin sadece İstanbul’u değil, Marmara bölgesindeki tüm şehirleri etkileyeceğini belirtti.

Vatandaşların internet üzerinden parsellerinin veya evlerinin neresinden fay hattı geçtiğini çok net bir şekilde görebileceklerini aktaran Er, “Bugün E-devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla doğal afet anlamında çok net bilgilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en önemli şey binaların güvenliğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenli bina değildir” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, bir evin fay hatlarına ne kadar mesafede olduğunun kesin olarak bilinmesi için zemin etüdü yaptırılması gerektiğine dikkat çeken Er, “Zemin etüdü mevcut binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni yapılan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenilebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir” şeklinde konuştu.

Şehirlerin daha güvenli olmasının planlamadan geçtiğini belirten Er, bunun için belediyelere ve merkezi idareye çok büyük görevler düştüğünü söyledi. Evinizin altından veya yakınından fay hattı geçip geçmediğini  http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx  adresinden öğrenebilirsiniz. (Yoğunluktan dolayı siteye erişim konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz, eğer ilk seferde ulaşamazsanız ara ara tekrar denemenizi öneririz)

webtekno

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Bu 12 Şeyi Yapabilen İnsan Sayısı Çok Az! Kolaysa Siz Yapın…

İnsan, gücü her şeye yeten bir canlı değil, birçok şeyi yapabilme kabiliyeti yok, bilime göre dünya üzerinde bazı şeyleri yapabilen insan sayısı çok çok...
video

YouTuber Danla Bilic’ten İtiraf: Alkol Bağımlısıyım

Fenomen Danla Bilic'ten itiraf: Alkol bağımlısı oldum ve bir erkeği dövmek için tahrik ettim... Instagram'da en çok takip edilen YouTuberlar arasında yer alan Danla Bilic'ten...
video

Engelli Genci Streçfilme Sarıp İşkence ve Taciz Ettiler

Engelli genci streçfilme sarıp işkence ve taciz etmişler.   Show TV özel haberine göre; İzmir-Konak'da birlikte çalıştıkları %50 engelli olan genci streçfilme sararak hakaret edip, şiddet...
video

‘Bu Anons Böyle Olmaz’ın Şiveli Anonsu

Zabıta görevlisinin araç sahibine yaptığı anonsu beğenmeyen Rizeli, mikrofonu eline alıp şivesiyle uyarıda bulundu. Rize’nin Fındıklı ilçesindeki belediye hoparlörlerinden, şaka amaçlı anons yapıldı. Zabıta personeli,...