Ana Sayfa Genel İntihardan Mucizeye: Çocuklarını Doyurmak için Saçlarını Satan Anneye Yardım

İntihardan Mucizeye: Çocuklarını Doyurmak için Saçlarını Satan Anneye Yardım

Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde eşinin intihar etmesinden sonra geçim sıkıntısı arttığı için iki dolara saçlarını satmak zorunda kalan üç çocuk annesi Prema Selvam için yardım kampanyası başlatıldı.

İntihar Düşüncesinden Mucizeye: Hindistan’da Çocuklarını Doyurmak için Saçlarını Satan Anne İçin Yardım Kampanyası

Saçlarının parasının bir kısmıyla intihar edebilmek için böcek ilacı satın almaya çalışan fakat dükkan sahibinin şüphelenmesiyle geri çevrilen 31 yaşındaki Selvam, bugün hayata daha umutla baktığını söylüyor.

Saçlarını sattıktan sonra hayatı değişen Selvam yaşadıklarını BBC’ye anlattı: Eşi tefeciden borç aldı, intihar etti!

Selvam ve eşi geçen yıla kadar bir tuğla ocağında çalışıyordu. Bu parayla zor geçinen aile, kendi tuğla ocaklarını açmaya karar verdi. Kocası tefecilerden kredi aldı. İşleri umdukları gibi gitmedi, ocak battı. Kocası borçlarını ödeyemeyince intihar etti.

Eşini kaybettikten sonra borçları ödeyemeyen Selvam bir süre iki çocuğunu da işçi olarak yanında götürdü. Günde 200 rupi (yaklaşık 2,80 dolar) kazanıyordu. Bu para, ailenin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyordu. Ama bir gün hastalandı ve işle gidememeye başladı.

‘Evde plastik leğenlerden başka satacak bir şey yoktu’

Prema Selvam, “Artık tuğla taşıyamama başladım. Üç ay evde hasta yattım. Borçlarımız birikti. Yiyecek bir şeyimiz kalmadı. Yedi yaşındaki oğlum Kaliyappan bir gün okul dönüşü yemek istedi. Bir şey bulamadık. Açlıktan ağlamaya başladı” diyor.

Selvam’ın yiyecek alabilmek için satabileceği bir şeyi de yoktu. “Evde sadece plastik leğenler vardı. 10 rupimiz (14 cent) bile yoktu” diyen Selvam, daha önce önünden geçtiği bir peruk dükkanının saç satın aldığını hatırladı ve saçlarını satmaya karar verdi.

Selvam dükkana gitti ve tüm saçını kökünden 150 rupi’ye sattı. Bu belki büyük bir para gibi görünmeyebilir. Gerçekten de Hindistan’da herhangi bir büyük şehirde, bu bir öğle yemeği parası. Hindistan da insan saçı ihracatında önde gelen ülkelerden.

İntihar etmek için paranın geri kalanıyla böcek ilacı almak istedi

Ama Selvam o gün çocukları için tanesi 20 rupi’den üç paket haşlanmış pirinç aldığını hatırlıyor. Saçlarını satmak şüphesiz geçici bir ferahlamaydı ve aklına başka şeyler geliyordu.

Birkaç gün sonra böcek ve tarım ilacı satılan bir dükkana girip, intihar etmek için kullanacağı bir şeyler aradı. Dükkan sahibi tavırlarından şüphelendiği için bir şey satmayı reddetti. Evine giden Selvam, burada intihar etmeye çalıştı. Bu kez de yakınlarda yaşayan ve tesadüfen ziyaretine gelen kız kardeşi tarafından kurtarıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Akülü Sandalye Almak İçin Trafik Işıklarında Su Satan Engelli Sürpriz

Akülü Sandalye Alabilmek İçin Trafik Işıklarında Su Satan Engelli Adama Yardım Elini Uzatan Güzel İnsanlar! Trafik ışıklarında duran araçlara su satan ve kazandığı parayı da...
video

Defne Samyeli’den Cem Yılmaz ve Serenay Sarıkaya Aşkına Yorum!

Defne Samyeli sessizliğini bozdu... Cem Yılmaz - Serenay Sarıkaya aşkına ilk yorum... Atina kaçamağı ile belgelenen Serenay Sarıkaya - Cem Yılmaz ilişkisine eski sevgili...
video

Okulda ‘Yalan Haber’ Eğitimine Başlandı

Almanya'da bir okulda "yalan haber" eğitimine başlandı... Çocuklar küçük yaşta internetteki yalan içerikleri ayırt etmeyi öğreniyor. Bir araştırmaya göre, ülkede her 10 öğrenciden yalnızca biri...
video

Gelini Ağlatan Müthiş Haka Dansı Performansı…

Aaliya ve Benjamin Armstrong'un düğünlerinde, Benjamin'in sağdıçları tarafından organize edilen Yeni Zelanda'nın geleneksel Haka dansı duygusal anlar yaşattı. Bir düğünde sergilenen Yeni Zelanda yerlisi Maori...
video

Motosikletli Maganda Polisin Üzerine Sürüp Kaçtı

Fatih'te Haşim İşcan Alt Geçidi'nde uygulama yapan polis ekiplerinin 'dur' ihtarına uymayan motosikletli, aracını polislerin üzerine sürüp kaçtı. İstanbul'da motosikletli maganda polisin üzerine sürüp kaçtı... İstanbul'un...