Ana Sayfa Gündem Kadına Yüklenen Yük Çok Fazla! Evlilik ve Çocuk İstemiyoruz...

Kadına Yüklenen Yük Çok Fazla! Evlilik ve Çocuk İstemiyoruz…

Güney Kore‘de Kadınlar Eylemde: ‘Kadına Yüklenen Yük Çok Fazla, İlişki, Evlilik ve Çocuk İstemiyoruz’

Güney Kore’de kadınlara yönelik gizli çekimlerin son bulmaması ve ailelerdeki tüm yükün kadınlara yüklenmesine tepki olarak doğan eylemler hız kesmiyor. adı verilen akımı benimseyen kadınlar ülkede eylem yapıyor.

Güney Kore’de giderek büyüyen ve kadınlardan gelen tepkiler nedeniyle çeşitli eylemler düzenleniyor.

‘4 Hayır’ (Four Nos) akımını ortaya atan ve benimseyen radikal kadın eylemciler flörte, cinselliğe, çocuk yetiştirmeye ve evliliğe hayır diyor. Akım ile ilgili resmi bir veri olmasa da ülke genelinde en az 4000 kadının hayatını buna göre şekillendirdiği konuşuluyor. Bu rakamdan daha fazla da destekçi bulunuyor. Sadece Ağustos ayında yapılan bir eylemde 70 bin kişi yürüyüş düzenlemişti.

‘Evlilik nedeniyle kadına yüklenen yük çok fazla’

Güney Kore dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alsa da Uzak Doğu Asya’da erkek egemenliğinin had safhada olduğu muhafazakar ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Kadınlardan bütün ev işini yapması hatta çalışmaması, erkeğin tüm ihtiyaçları ile ilgilenmesi hatta ailesine bakması, aynı zamanda çok çekici görünmesi ve erkeğin sözünden çıkmaması erkek egemen toplum tarafından dayatılan en büyük sorunlar. Bununla birlikte erkeklerin istediği zaman ilişkiye girebileceği algısı da kadınları kızdıran etmenler arasında.

Güney Kore’de kadınlar duygusal bir ilişki yaşarken gizli görüntülerinin çekilmesinden şikayetçi. 

‘Molka’ ismi verilen gizli çekim ilişki görüntülerinin bir salgın haline gelmesi, kadına taciz ve tecavüz vakalarının daha fazla gün yüzüne çıkması nedeniyle ülkede olayların ardı arkası kesilmiyor. Kadınların başlattığı #MeToo eylemlerinde ünlü ve kendisini feminist olarak tanımlayan bir siyasetçinin kadın yardımcısına tecavüzden hüküm giymesi günlerce konuşulmuştu. Bununla ilgili 2019’da resmi olarak 10 farklı şehirde 1600 kişiyi gizli olarak video kaydına alan 2 kişi tutuklanmıştı. Ancak bu nedenle erkeklere verilen cezalar caydırıcı değil. Gizli video kaydı alan bir kadın 10 ay hapis alırken aynı şeyle suçlanan bir erkek ise sadece 2 ay ceza almış.

Güney Kore’deki evlilik ve doğurganlık oranının giderek düşmesi de siyasette kendine yer bulan bir konu. 

Bu oran 2018’de 0.98’e düşmüş durumda. Resmi tahminlere göre 55 milyonluk nüfusunda 2067’de 39 milyona düşmesi ve nüfusun yarısının 62 yaş ve üstü kişilerden oluşması bekleniyor. Devlet yeni evli çiftlere uygun faizli konut kredileri sunarak evliliği cazip hale getirmeye çalışıyor.

Ülkede önemli bir takipçi kitlesi bulunan YouTuber Yoon Ji-hye de kadınların çocuğa benzemeleri, iş ve söz hakkı olan konularda pasif olmaları ve aynı zamanda daha çekici görünmelerinin toplum tarafından beklendiğini söylüyor.

Bu nedenle Güney Kore’de oluşan makyaj, cilt bakımı ve estetik furyasının giderek arttığını söyleyen Ji-hye daha önceleri YouTube’da saatlerce makyaj videoları izlediği ve aylık 200 dolar harcama yaptığını söyledi. Şimdi ise ‘Korseden Kurtul’ kampanyasının en büyük destekçileri arasında yer alıyor. Ji-hye bu nedenle uzun saçlarını da kesmiş. Yoon bir erkek ile flört etmeyi reddediyor ve cinselliği de özlemediğini belirtiyor: “İnsanın kendisini tatmin etmesi için başka seçenek ve yollar var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Enkaz Altında İletişime Geçen ‘Azize’ 17 Saat Sonra Kurtarıldı

Kurtarma Ekiplerinin Enkaz Altında İletişime Geçtiği ‘Azize’ 17 Saat Sonra Kurtarıldı Elazığ’daki depremde sağlık personelinin telefonla görüştüğü “Azize” isimli kadın, enkaz altından 17 saat sonra...
video

Elazığ’da Çok Şiddetli Deprem!..

AFAD, Elazığ'da meydana gelen depremde 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 1030 kişinin yaralandığını açıkladı. Bölgede saat 10.00 itibarıyla büyüklüğü 4'ün üzerinde 12 deprem meydana geldiği,...
video

Çin’in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk, Wuhan’da Olanları Anlattı!

Tüm dünyayı tehdit eden Corona virüsü salgınının yayıldığı Çin'in Wuhan şehrinde yaşayan bir Türk, orada olanları anlattı. Corona Virüsünün Yayıldığı Çin'in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk,...
video

Şehirden Kaçmaya Çalışırken Kendisiyle Yüzleşmek

Marie Opron yönetmenliğinde ve Miyu Productions çatısı altında hayata geçirilen "Le Silence de la rue" kent yaşamının boğuculuğundan kaçmaya çalışan bir karakteri merkeze alıyor. Şehirden...

16 Yıldır Postaları Teslim Etmeyen Postacı: ‘Çok Zahmetliydi’

16 Yıl Boyunca Hiç Posta Teslimatı Yapmayan Japon Postacı: “Çok Zahmetliydi”... Japonya’da tam 16 yıl boyunca hiç dağıtım yapmadığı ortaya çıkan postacı, onları teslim...