Ana Sayfa Manset Kara Delik Görüntüsünün Ardındaki Kadın

Kara Delik Görüntüsünün Ardındaki Kadın

Kara delik fotoğrafının ortaya çıkması tüm dünyada ses getiren bir gelişme olarak kayda geçti.

Uzay bilimi alanındaki en önemli gelişmelerden biri olan bu görüntünün ortaya çıkmasında 29 yaşındaki bilgisayar mühendisi Katie Bouman önemli rol oynadı.

Katie Bouman’ın yazdığı algoritma ile yakın bir zamana kadar imkansız olduğu düşünülen fotoğraflama süreci başarıya ulaştı. Böylece Enstein’ın 103 yıl önce ortaya koyduğu kütle çekimi geometrik kuramı teori olmaktan bir adım ileri gitmiş oldu.

Bouman, tarihe geçecek bir olayın fotoğrafını bilgisayarına yüklerken yaşadığı heyecanı, “Ortaya çıkardığım ilk kara delik fotoğrafının oluşma sürecini inanmaz gözlerle izliyorum” mesajıyla paylaştı.

Sosyal medyada Event Horizon Teleskobu için kullandığı harddisklerle fotoğrafı bulunan Bouman, Apollo için yazdığı kodlarla poz vererek ikon haline gelen Margaret Hamilton ile karşılaştırıldı.

Katie Bouman ve Margaret Hamilton, bir kara deliğin ilk görüntüsünün alınması üzerine haberlerin odak noktası oldu.

Fotoğrafta Hamilton, insanları ilk defa 1969 senesinde Ay’a götürmeyi başaran Apollo 11 için yazdığı bilgisayar ve hata kodlarının yanında görülmektedir.

Margaret Hamilton kimdir?

Aya iniş sırasında 32 yaşında olan Hamilton, Apollo uzay aracının uçuş yazılımından sorumluydu. Hamilton kodu, uzay aracının yerleşik bilgisayarının, uçuş sırasında karşılaşabileceği sorunları çözmesine ve bunlardan kaçınmak için yöntemler oluşturmasını sağladı.

Margaret Hamilton 1936 senesinde Paoli Heafield’de doğdu. Ailesi bir süre sonra Michigan’a taşındı. 1955’te Michigan Üniversitesi’ne giden Hamilton Indiana’ya dönerek annesinin mezun olduğu Earlham’daki üniversiteye devam etti.

Burada bilim ve felsefe üzerine çalıştı. 1958’de Earlham’dan mezun olan Hamilton, Massachusetts Institute of Technology’de programlamayı öğrendi ve Apollo uzay programında, özellikle de Apollo 11 görevinde kullanılan yazılımı geliştiren ekibin bir parçası oldu.

MIT’de kaldığı süre boyunca, Hamilton kendisini diğer mühendislik alanlarından ayırmak için “yazılım mühendisliği” ifadesini kullandı. İlk başta ciddiye alınmayan bu ifade Apollo görevleri sırasında meşruiyet kazandı.

Hamilton 1970’lerde NASA’dan ayrıldı ve birkaç yazılım şirketine liderlik etti. 1986’da Hamilton Technologies’i kurdu.

2017 yılında , NASA LEGO Kadınları’ndaki beş figürden biri olarak Hamilton, astronot Sally Ride ve fizikçi ve matematikçi Katherine Johnson’ı da içeren sette bulundu.

2016’da, ABD Başkanı Barack Obama tarafından, Hamilton’a Amerikan sivillerine verilen en yüksek hükümet onuru olan Başkanlık Özgürlük Madalyası verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Kızını Okula Her Gün Böyle Gönderiyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde Halit Çalış, ilkokul öğrencisi kızını, başıboş köpeklere karşı 'köpeksavar' adını verdiği arıcı kıyafeti giydirip, okula gönderiyor.  İlçeye bağlı Topraktepe Köyü Çalışlar Mahallesinde...

7500 Yaşında Anadolu Kadını Görenleri Şaşırtıyor! Neredeyse Günümüzden Farksız…

Bilim insanları, Cebelitarık'ta bulunan 7500 yıllık bir kafatasını yeniden modelleme yöntemiyle Neolitik dönem kadınının yüzünü yeniden canlandırdı. Kafatası bulunan kadının Anadolu'dan gelmiş olabileceği belirtiliyor. Bilim...
video

Kadın, Şiddet Gördüğü Erkek Arkadaşının Elinden Nasıl Kurtarıldı?

Yaptığı akıllıca plan sayesinde şiddet gördüğü erkek arkadaşının elinden kurtarıldı Şiddet gören kadın, günlerdir kendisini rehin alan erkek arkadaşından kurtulmak için son bir gayretle beraber...
video

Duygulandıracak: ‘Abi Bana Bunu Alır Mısın?’

Duygularınıza Hakim Olmakta Zorlanacağınız Bir Sosyal Deney... Bu sosyal deneyimizde bir çoğumuzun başına gelebilecek veya gelmiş olan bir konu. Küçük kardeşinin isteklerini karşılayamayan bir abi...

Cem Yılmaz Şoke Oldu! ‘Reynmen Yeğenim Değil!’

Reynmen lakaplı Youtuber Yusuf Aktaş şöhretle tanıştığı ilk günlerde Cem Yılmaz'ın akrabası olduğunu iddia etmişti. Peki, Cem Yılmaz bu iddialarla ilgili ne dedi? Cem Yılmaz...