Ana Sayfa Fena Video Netflix'ten Tartışma Yaratan Messiah Dizisi

Netflix’ten Tartışma Yaratan Messiah Dizisi

Yayınlandığı Günden Beri Tartışma Yaratan Messiah Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler… Neredeyse bütün dünyada etki uyandıran Messiah dizisi Netflix’te yayınlanmadan önce de sonra da çok konuşulur oldu. Bakalım diziyle ilgili detaylar nelermiş?

Tarihi boyunca, bir gün dünyayı kurtaracağına inanılan Mesih önemli bir yerde durmuştur. Türkiye’de ve dünyada dinle ilgili konular tartışılırken zaman zaman gündeme gelen Mesih ve Mehdi, bu kez bir Netflix dizisine konu oldu. Messiah adlı Netflix dizisi, bu kadar önemli bir konuyu ele alınca ister istemez pek çok ülkede günlerdir dizi tutkunlarının en fazla konuştuğu konular arasında yerini aldı. Hal böyle olunca sizlerle dizi hakkında bazı detayları paylaşmak istedik. Messiah dizisi konusu, oyuncuları, yönetmeni…

Hemen her yapımıyla çok konuşulan Netflix, bu kez Amerikan yapımı Messiah dizisiyle dizi tutkunlarının ilgi odağında oldu.

Messiah, sadece dizi tutkunlarının değil kutsal kitaplarda bahsedilen isimlere duyarlılığı olan kişilerin de merakını tetikledi.

1 Ocak itibariyle Netflix’te yayın hayatına başlayan dizi, Suriye’nin başkenti Şam’ın al-Masih tarafından kurtarılmasını ve sonrasında CIA’in şüphelenip olayın peşine düşmesini anlatıyor

Tarih boyunca kutsal kitaplarda da geçen Mesih’in bir dizide ana karakter olarak yer alması şüphesiz herkesi heyecanlandırdı.

Messiah dizisi bu kadar merak uyandırınca muhtemelen yönetmenlerinin kim olduğunu sormuşsunuzdur. Hemen söyleyelim; James McTeigue ve Kate Woods

Messiah dizisinin yönetmenliğini efsane film V for Vendetta’dan hatırladığımız James McTeigue ve ödüllü yönetmen Kate Woods üstlendiler. Bu iki başarılı yönetmen bir araya gelince ortaya Big Bang etkisi çıkmış diyebiliriz 😀 Sizin de izlediğinizde böyle düşüneceğinize eminiz.

Dizinin yapımcılığını ise Miracles ve The Book Thief filmlerinden hatırladığımız Michael Petroni üstlendi. Avustralyalı yönetmen ve film yazarı olan Petroni, aynı zamanda pek çok ödülün de sahibi olmuştu.

Think Pictures Inc., MGM Television ve Industry Entertainment Partners’ın iş birliğinde hazırlanan dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor.

Her bir bölümü 38-55 dakika arası süren Messiah dizisinin bölümlerinin adları ise şöyle:

He That Hath an Ear
– Tremor
– The Finger of God
– Trial
– So That Seeing They May Not See
– We Will Not All Sleep
– It Came to Pass as It Was Spoken
– Force Majeure
– God Is Greater
– The Wages of Sin

Messiah dizisi oyuncu kadrosuyla göz dolduruyor, dizide pek çok yan karakter var. Ayrıca başrol oyuncusunun isminin Mehdi Dehbi olması ise pek çok kişi tarafından manidar bulundu.

İsa’nın eskatolojik olarak geri dönüşünü simgeleyen Mesih karakterini büyük dinlerde kurtarıcı olduğuna inanılan Mehdi’nin ismini taşıyan bir oyuncunun canlandırması sizce de biraz manidar değil mi? Bu sorunun cevabını diziyi izledikten sonra bile vermek pek mümkün görünmese de biz en iyisi keşfimize devam edelim ve diğer hatırı sayılır oyuncuların ismini vermeden geçmeyelim.

Messiah dizisi oyuncuları ve karakter adları:

  • Mehdi Dehbi – Al-Masih
  • Tomer Sisley – Aviram Dahan
  • Michelle Monaghan – Eva Geller (CIA ajanı)
  • John Ortiz – Felix Iguero
  • Melinda Page Hamilton – Anna Iguero
  • Stefania LaVie Owen – Rebecca Iguero
  • Jane Adams – Miriam Keneally
  • Sayyid El Alami – Jibril Medina
  • Fares Landoulsi – Samir
  • Wil Traval – Will Mathers

Dizideki karakterlerin isimleri ise bize üç büyük dinde önemli yeri olan isimleri çağrıştırıyor. Eve Adem’in karısı Havva’yı, Miriam İsa’nın annesi Meryem’i, Abdulmuttalip karakteri Hz. Muhammed’in amcasını, Jabril (Gabriel) Hz. Muhammed’e vahiy getiren meleği yani Cebrail’i anımsatıyor. Dizinin tarihle ve dinlerle doğrudan ilişki kurması, haliyle bütün dikkatleri üzerine toplamasını sağlıyor.

Messiah dizisinin ilk sezonu 2018 yılında ABD ve Ürdün’de çekildi

Çekimler, Ürdün’ün başkenti Amman ile ABD’nin New Mexico eyaletinde yer alan Albuquerque, Mountainair, Estancia, Belen, Santa Fe, Clines Corners adlı bölgelerinde gerçekleştirildi.

İşin içinde hem CIA hem de Orta Doğu olunca ister istemez dizi pek çok kişiyi etkisi altına aldı.  Messiah dizisi, hem dünyada hem de Türkiye’de günlerdir konuşuluyor. Amerika haricinde İspanya, Türkiye ve İsrail basınında da diziden epey bahsedildi.

Messiah dizisi Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi ilgiyle izlendi ve sosyal medyada diziyle ilgili endişelerini ve coşkusunu paylaşan pek çok insan oldu.

Dünya iki marjinalin pençesinde!

ABD’yi yöneten #Evangelist’ler kurtarıcı #Mesih bekliyor.#Iran’da ise #Şia kurtarıcı #Mehdi bekliyor.

Her iki taraf da önce küresel kaos çıkacak sonra kurtarıcı gelecek diyor.

Ve eller tetikteyken #Messiah dizisi gösterime giriyor.

Manidar! pic.twitter.com/vKS55Yo8zU

— Mehmet Ali ÖNEL (@Mehmet_Ali_ONEL) January 6, 2020

****

Dizinin siyasi boyutuna değinenler oldu…

Messiah dizisini beğendim.

Hatta bu hafta Texas’ta geçen bölümlerinin çekildiği yer olan Dilley’a gidip dolaşacağım.

Şaşırtan kısmı ise, İslam’la alakalı kısımlar çok derindi. Hollywood elinden çıkmış gibi değildi. Çünkü genelde ABD’lilerin İslamdan anladığı; fes + nargile.

— serkan inci (@srkninci) January 6, 2020

****

Konunun ele alınma şeklini özgün bulanlar oldu…

Messiah. Sen Suriye’de saç bakım kremini falan nerden buldun aslanım? Parıl parıl parlıyo saçlar.

— altan (@littleiv3) January 5, 2020

**** 

Ve her zamanki gibi makarasını yapanlar da oldu…

izliyoruz… çok güzel dizi… lionel messiah… https://t.co/BnPj1PqAPF

— mete özvar (@metoinho) January 6, 2020

****

Diziyi Hasan Mezarcı ile özdeşleştirenler de olmadı değil 😀

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Onur Baştürk de köşesinde bu diziyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Baştürk, diziyle ilgili “bir dönemin fenomeni ‘Lost’un inanç dünyası versiyonu gibi” yorumunda bulundu. Diziyi izleyen ya da azıcık da olsa fikir sahibi olan biri olarak bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Messiah, konusu yüzünden Ürdün’de eleştiri oklarının hedefinde yer aldı. Hatta eleştirilmekle kalmayıp dizinin yayından kaldırılması talep edildi.

4 binden fazla kişinin yayından kaldırılması için dilekçe verdiği dizi hakkında Netflix şu açıklamada bulundu: “Mesih kurgusal bir eserdir. Herhangi bir karaktere, figüre veya dine dayanmaz. Netflix’in tüm dizilerinde üyelerin kendileri ve aileleri için neyin doğru olduğu konusunda kendi kararlarını vermelerine yardımcı olacak özellik derecelendirmeleri ve bilgilendirmeler mevcut”

Messiah dizisinin birinci bölümünde ABD Başkanı Donald Trump’ın “I will stand with Israel” sözünün yer aldığı sahne özellikle İsrail’de çok konuşuldu.

24 Mayıs 2017 tarihinde Israel Hayom Gazetesi’nin manşetinde Trump’ın “İsrail’in yanında olacağım” şeklindeki sözlerinin yer alması, dizide kısa bir sahnede de olsa gösterildi. Bu durum ve dizinin adındaki A harfinin üçgen şeklinde yazılması gibi işaretler, bazı kişilere dizinin illüminati ögeleri yer aldığını düşündürdü.

Bu kadar etki yaratan bir dizinin şimdiden “Devamı gelir mi?” sorusu akıllara geldi. Bazı kişiler dizinin 2. sezonunun 2021 Ocak’ta gösterileceğini düşünüyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Enkaz Altında İletişime Geçen ‘Azize’ 17 Saat Sonra Kurtarıldı

Kurtarma Ekiplerinin Enkaz Altında İletişime Geçtiği ‘Azize’ 17 Saat Sonra Kurtarıldı Elazığ’daki depremde sağlık personelinin telefonla görüştüğü “Azize” isimli kadın, enkaz altından 17 saat sonra...
video

Elazığ’da Çok Şiddetli Deprem!..

AFAD, Elazığ'da meydana gelen depremde 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 1030 kişinin yaralandığını açıkladı. Bölgede saat 10.00 itibarıyla büyüklüğü 4'ün üzerinde 12 deprem meydana geldiği,...
video

Çin’in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk, Wuhan’da Olanları Anlattı!

Tüm dünyayı tehdit eden Corona virüsü salgınının yayıldığı Çin'in Wuhan şehrinde yaşayan bir Türk, orada olanları anlattı. Corona Virüsünün Yayıldığı Çin'in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk,...
video

Şehirden Kaçmaya Çalışırken Kendisiyle Yüzleşmek

Marie Opron yönetmenliğinde ve Miyu Productions çatısı altında hayata geçirilen "Le Silence de la rue" kent yaşamının boğuculuğundan kaçmaya çalışan bir karakteri merkeze alıyor. Şehirden...

16 Yıldır Postaları Teslim Etmeyen Postacı: ‘Çok Zahmetliydi’

16 Yıl Boyunca Hiç Posta Teslimatı Yapmayan Japon Postacı: “Çok Zahmetliydi”... Japonya’da tam 16 yıl boyunca hiç dağıtım yapmadığı ortaya çıkan postacı, onları teslim...