Ana Sayfa Genel Sosyal Medyadaki Çiftlerin Gerçekten Mutsuz Olduğunu Gösteren Araştırma

Sosyal Medyadaki Çiftlerin Gerçekten Mutsuz Olduğunu Gösteren Araştırma

Sosyal Medyada Sık Paylaşım Yapan Çiftlerin Mutsuz Olduğunu Gösteren Araştırma

İnternet hayatımıza girdiği andan itibaren pek çok şeyi değiştirdi. Özellikle son yıllarda sosyal medya kanallarının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte alışkanlıklarımız bile değişti. Mesela şu an en büyük alışkanlıklarımızdan biri Instagram.

Hepimiz mutlaka gün içerisinde birçok kez Instagram’da dolaşıyoruz, birbirinden mutlu çiftleri gördüğümüzde ise gözümüzden adeta kalpler çıkıyor belki birçoğumuz onlara ve ilişkilerine özeniyoruz. Ancak yapılan bir araştırmaya göre çiftlerin sosyal medyada yarattıkları bu mükemmellik algısı gerçek değil. “Nasıl yani?” diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Sosyal medyada sık sık romantik pozlar paylaşan çiftlere pek çok kişi özeniyor. Onları gördükçe içimiz ısınıyor, hayallere dalıyoruz. Ancak yapılan bir araştırma, sosyal medyada sık sık paylaşım yapan çiftlerin göründükleri kadar mutlu olmadıklarını gösteriyor.

108 çiftin katılımıyla gerçekleşen çalışmada herkes iki hafta boyunca çevrimiçi bir anket doldurdu. Ankette, fotoğraflar, duvar yazıları, yorumlar ve durum güncellemeleri dahil olmak üzere Facebook’taki etkinliklerinin yanı sıra ilişkiler hakkındaki o anki duygularını ve düşüncelerini bildirdiler.

Sonuçlara göre ise katılımcıların ilişkileriyle ilgili sorun yaşadıkları günlerde, ilişkilerine dair daha fazla paylaşım yaptığı belirlendi. Araştırmanın sonucunda; ilişkilerini daha görünür kılmaya çalışanların eşlerinin duyguları hakkında daha güvensiz hissettikleri ortaya çıktı.

Bu sonuç, ilişki uzmanı Nikki Goldstein tarafından da desteklendi. Goldstein’e göre, sosyal medyada sık paylaşım yapan çiftlerin çoğu büyük problemlerle boğuşuyor.

Goldstein’e göre sosyal medyada sık sık paylaşım yapan çiftler, kendi aralarında güvensizlik problemi yaşıyorlar ve bu nedenle başkaları tarafından ilişkilerinin onaylanmasını istiyorlar. Paylaşımlarına gelen beğeniler ve yorumlar ise onlar için onaylanma niteliği taşıyor.

Elbette ilişkinizle ilgili paylaşım sınırını belirlemenizin bir ölçüsü yok. Çok fazla paylaşım yapıyor ya da romantik hayatınızla ilgili sessiz kalmayı tercih ediyor olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Akülü Sandalye Almak İçin Trafik Işıklarında Su Satan Engelli Sürpriz

Akülü Sandalye Alabilmek İçin Trafik Işıklarında Su Satan Engelli Adama Yardım Elini Uzatan Güzel İnsanlar! Trafik ışıklarında duran araçlara su satan ve kazandığı parayı da...
video

Defne Samyeli’den Cem Yılmaz ve Serenay Sarıkaya Aşkına Yorum!

Defne Samyeli sessizliğini bozdu... Cem Yılmaz - Serenay Sarıkaya aşkına ilk yorum... Atina kaçamağı ile belgelenen Serenay Sarıkaya - Cem Yılmaz ilişkisine eski sevgili...
video

Okulda ‘Yalan Haber’ Eğitimine Başlandı

Almanya'da bir okulda "yalan haber" eğitimine başlandı... Çocuklar küçük yaşta internetteki yalan içerikleri ayırt etmeyi öğreniyor. Bir araştırmaya göre, ülkede her 10 öğrenciden yalnızca biri...
video

Gelini Ağlatan Müthiş Haka Dansı Performansı…

Aaliya ve Benjamin Armstrong'un düğünlerinde, Benjamin'in sağdıçları tarafından organize edilen Yeni Zelanda'nın geleneksel Haka dansı duygusal anlar yaşattı. Bir düğünde sergilenen Yeni Zelanda yerlisi Maori...
video

Motosikletli Maganda Polisin Üzerine Sürüp Kaçtı

Fatih'te Haşim İşcan Alt Geçidi'nde uygulama yapan polis ekiplerinin 'dur' ihtarına uymayan motosikletli, aracını polislerin üzerine sürüp kaçtı. İstanbul'da motosikletli maganda polisin üzerine sürüp kaçtı... İstanbul'un...