Ana Sayfa Manset Sosyal Medyanın Zihin Sağlığımıza 5 Yönden Etkisi

Sosyal Medyanın Zihin Sağlığımıza 5 Yönden Etkisi

Uzmanlara göre “oturmak” yeni “sigara içme”

Yani aslında bilinçli bir biçimde sağlığa zararlı bir eylemi (yoksa eylemsizlik mi demeliyiz?) gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte oturma ile bağlantılı hastalıkların sebep olduğu ölümlerin sayısındaki artışa bakacak olursak sağlığımız için yapmamız gereken en son şeylerden biri. Peki oturduğumuz zamanlarda üstüne bir de Sosyal Medya’da gezinmeye başlıyorsak… Birkaç dakika için çıkılan ama saatlere sarkabilen bir yolculuğa dönüşebiliyor.

Amerikan Pediatri Akademisi çocukları ve gençleri etkileyen siber zorbalık, Facebook depresyonu gibi sosyal medyanın olumsuz sonuçları konusunda uyarıyor. Peki bu olumsuzluklar yetişkinleri etkilemiyor mu?

İşte sosyal medyanın kontrolsüz kullanımında zihinsel sağlığımızı olumsuz yönden etkileyebileceğine dair yapılan çalışmalardan kesitler;

Bağımlılık yapıyor

İnternet bağımlılığının gerçekliği hakkında henüz uzmanlar tarafından tam bir mutabakata varılamamış olsa da sosyal medya bağımlılığı ile ilgili kanıtlar ikisinin de var olabileceğini gösteriyor. Nottingham Üniversitesi’nde yapılmış bir çalışmada psikolojik özellikler, kişilik ve sosyal medya kullanımlarına bakıldığında spesifik olarak Facebook Bağımlılığı Bozukluğu’ndan bahsedilebileceği sonucu çıkıyor. Ayrıca sosyal ağların aşırı kullanımında kişilerin farklı motivasyonlara sahip oldukları da görülebiliyor.

Swensea Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ise İnsanlar internet ve sosyal medyayı kullanmayı bıraktıklarında psikolojik semptomların yanı sıra fizyolojik etkiler oluştuğu da ölçülmüştür. Çalışmanın yazarı Phil Reed “Dijital cihazlara bağımlı kişilerin kaygı duydukları bir süredir bilinen bir gerçek, bununla birlikte psikolojik etkilere gerçek fizyolojik etkilerin de eşlik ettiği görülüyor.” dedi. Reed bu etkilerin başlıca sebebinin sosyal medya olup olmadığının net olarak bilinmediğini ama bahse değer kanıtlar olabileceğini belirtiyor.

Daha az mutluluk daha fazla üzüntü tetikliyor

Sosyal medyayı ne kadar çok kullanıyorsak o kadar az mutluyuz. Birkaç yıl önce yapılan çalışma Facebook kullanımının anlık mutluluk ve hayattan daha az memnuniyet duymakla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Daha fazla kullanıcı daha az mutluluk ve daha az memnuniyet demek. Bunun sonucunda sosyalleştiğimizi zannederken aslında sosyal izolasyona maruz kalıyoruz.

Bir başka çalışmaya göre sosyal medya kullanımı sosyal izolasyon hissinin büyüklüğü ile bağlantılı. Çalışma ekibi Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, LinkedIn, Vine, Snapchat, Pinterest ve Reddit dahil 11 sosyal ağı ne kadar insanın kullandığına baktı ve “algılanan sosyal izolasyon” ile ilişkilendirdi. İnsanlar bu sitelerde ne kadar çok zaman harcıyorsa sosyal olarak kendilerini o kadar izole algılıyorlar. Ve algılanan sosyal izolasyon bizler için zihinsel ve fiziksel açıdan en kötü şeylerden biri.

Hayatlarımızı diğerleriyle kıyaslamak zihinsel olarak sağlıksız

İnsanların kendilerini sosyal açıdan izole hissetmelerinin bir nedeni de karşılaştırma yapmak. Maalesef sosyal ağlarda gezinirken kendimizi başkalarıyla kıyaslama tuzağına düşüyoruz. Paylaşımlara bakarken yaptığımız “kendimizden aşağıda ya da yukarıda” karşılaştırması arkadaşlarımızdan daha iyi ya da daha kötü olduğumuz hissini oluşturuyor. Gerçek hayatta yukarı yönlü karşılaştırma yani başkasının bizden daha iyi olduğunu düşünmek bize kötü hissettirirken sosyal medyada her türlü kıyaslamanın depresif belirtilere yol açtığı görülüyor.

Kıskançlık ve kısır döngüye sebep oluyor

Karşılaştırma faktörünün aynı zamanda kıskançlığa yol açtığı da bir sır değil. Çoğu insan başkalarının tropik tatillerini ya da uslu çocuklarını kıskandığını kabul edecektir. Sosyal medya kullanımının kıskançlıklara sebep olduğu artık su götürmez bir gerçek. Bu duygunun sonucu olarak insanlar hayatlarının daha iyi görünmesini isteyebilirler ancak burada bir sınır olmadığı için kıskançlık ve daha iyi olma isteği bir kısır döngüye dönüşebilir.

Başka bir çalışma ile Facebook depresyonunun kıskançlık duygusu ile bağlantısı olduğu ve bu duygunun depresyona yönelttiği keşfedildi. Yani kıskançlık duygusu kontrol edildiğinde Facebook-depresyon bağlantısı oldukça azalıyor.

Daha çok arkadaş daha çok sosyal olmak anlamına gelmez

Bir araştırmaya göre sosyal medyada daha fazla arkadaşımızın olması muhakkak daha iyi bir sosyal yaşamımız olduğu anlamına gelmiyor. Bir insanın gerçek arkadaşlıkları sürdürebilmek için beyninin arkadaş sayısı olarak üstesinden gelebileceği ve sosyal etkileşimde bulunabileceği bir sınırı olduğu biliniyor. Sosyal ağlarda sosyalleşiyormuş gibi yapmak işe yaramıyor. Sanal arkadaşlıklar gerçek arkadaşlar ile geçirilen zaman kadar iyileştirici bir etkiye sahip değildir.

Bütün bu tespitler sosyal medyanın hiçbir faydası olmadığı anlamına gelmiyor tabi ki. Görüldüğü üzere çok uzak mesafeleri iletişim halinde tutuyor, yıllar önce bağlantımızın koptuğu kişilerle tekrar buluşmamıza yardımcı oluyor. Fakat zamanımızın büyük bir kısmını harcamak ve duygusal olarak hassas olduğumuz zamanlarda burada sosyalleşmeye çalışmak muhtemelen kötü bir fikir.

Twitter, Facebook ve Instagram’a biraz mola vermeyi deneyin ve nasıl geçtiğini görün. Kullanmaya devam edenler için de en azından ölçülü bir kullanımı tavsiye etmek isteriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Aranıyor! 8.000 Maaşla Her Gün 9 Saat Uyuyacak Kişi

Hindistan'da bulunan bir şirket günde 9 saat uyumak ve bunun karşılığında 100 bin rupi yani yaklaşık 8 bin lira maaş vereceği uykucular arıyor. İşe...
video

Polis Abisi ‘Bana da Öğret’ Dedi ve…

Polis Abisi 'Bana da Öğret' Dedi... Ortaya İçleri Isıtan Bu Görüntü Çıktı Samsun'da bir polis memurunun ziyaret için gittiği okulda Down sendromlu öğrenciyle oynadığı zeybek...

İpek Tanrıyar’dan Takipçilerine Hakaret: Köpekler Havlıyor

Hamileyken alkol kullandığı için eleştirilen İpek Tanrıyar'dan takipçilerine hakaret: Köpekler havlıyor 2 aylık hamile olan sunucu İpek Tanrıyar, önceki akşam "Ağaç yaşken eğilir" notuyla içinde...

750 Bin TL’ye Kibar, Nazik ve Dostane Bir Yüz Aranıyor!

Yüzünüzü Satar mısınız? Bir Teknoloji Firması Robotlarında Kullanmak İçin 750 Bin TL’ye Yüz Arıyor... Robot teknolojisindeki gelişmeler baş döndürücü bir hızla ilerlerken bir teknoloji...