Ana Sayfa Fena Video Telefonuna Bir Yıl Veda Eden Kişiye, 100.000 Dolar Ödül

Telefonuna Bir Yıl Veda Eden Kişiye, 100.000 Dolar Ödül

Akıllı telefonlar şüphesiz ki hayatımızın eksilmeyen bir parçası oldular. Peki siz 100.000 dolar karşılığında bir yıl boyunca telefonunuzu bırakmayı kabul eder miydiniz? Bu yarışmaya seçilen bir kadın, tam sekiz aydır akıllı telefonunu kullanmıyor.

Akıllı telefonlar insanlar üzerinde oldukça fazla bağımlılık etkisi yaratabiliyor. Öyle ki artık telefonun elimizden düşmediği bir günü yaşayamaz olduk. Peki her şeyin dijitalleştiği bir dünyada bir kişi size 100.000 dolar karşılığında bir yıl telefon kullanma dese ne yapardınız?

Bir Coca-Cola şirketi olan Vitaminwater, Aralık ayında yeni bir yarışma başlattı. Bu yarışmaya göre eğer bir yıl boyunca akıllı telefonunuzu kullanmadan yaşayabilirseniz 100.000 dolar kazanacaksınız. Tabii ödülü duyanlar yarışmaya koşturdu ve başvurularını yaptı.

Yarışmaya seçilen isim, oldukça fazla insanın yaptığı başvuru arasından en öne çıkanı olmalıydı. Instagram ve Twitter üzerinden yapılan 100.000’den fazla başvuruyu değerlendiren şirket, başvuranların yarışmaya nasıl bir anlam verdiklerine göre seçim yaptı. Şirketin seçtiği isim Elana Mugdan oldu.

Otuz yaşındaki Elana Mugdan yarışmaya televizyonlarda gördüğümüz satıcılar gibi bir video çekerek başvurmuş. Vitaminwater’ın marka menajeri Natalia Suarez, başvuruyu yapan Elena hakkında ‘Orijinalliği ve yaratıcılığı sayesinde yarışmamıza katılmak için ön plana çıktı.’ sözlerini kullandı. Elena’nın başvuru videosunu attığı tweetten izleyebilirsiniz:

Mugdan, elindeki iPhone 5S’i Vitaminwater tarafından verilen kapaklı bir telefonla değiştiriyor. Önümüzdeki yıl boyunca hiçbir tableti ve bilgisayarı kullanamayacak, hatta arkadaşlarının ya da herhangi birinin cihazlarına da el süremeyecek. Ancak laptopların kullanımı ve Google Home ve Amazon Echo gibi cihazların kullanımı serbest, ortadan yalnızca akıllı telefon kalktı.

Mugdan yarışmaya gireli neredeyse sekiz ay oldu ve hala telefonu eline almış değil. Kendisinin yaptığı açıklama ‘Akıllı telefonlardan uzaklaşmak özgürleştirici bir deneyim oldu. Gözlerimi açmamı sağladı ve sağlığıma zarar veren birkaç alışkanlığımı da fark etmemi sağladı.’ şeklinde oldu.

Böylesine bir program sanırız ki ödülsüz olsa kimse telefonunu elinden düşürmek için gayret göstermez. Belki ileride maksimum ‘#telefonsuzbirgün’ etiketiyle yeni ‘challenge’lar ortaya çıkar ve insanlar biraz da olsun sosyal yeteneklerini sergilerler. Dijital dünya gerçekten akıl almaz derecede faydalı olsa da her şeyin bir yan etkisi olduğunu unutmamamız gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Kemanıyla Hayvan Sesleri Çıkaran Müzisyen

Daha önce bir kemandan kuş, inek, fil vb. seslerin çıktığına şahit oldunuz mu? Sebastiaan Kulwanowski isimli youtuber ve kemancı çektiği videoyla izleyenleri kendine hayran...

Çok Akıllı Olmanıza Rağmen Zengin Olamamanızın Sebebi Ne?

Bir çocuğun gelecekte başarılı olmasının, doğuştan gelen zekasına bağlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Yeni bir araştırma, kişiliğin başarı üzerinde IQ'dan daha büyük bir etkisi...

Görünmezlik Pelerini Gerçek Oluyor!

Kanadalı bir kamuflaj şirketi, Harry Potter'ın görünmezlik pelerinini gerçeğe dönüştürmek için büyük adımlar atıyor. Hogwarts'tan İnanılmaz Aile'ye görünmez olma fantezisi yüzyıllardır eğlencemizin bir parçası...
video

Acun Ilıcalı’ya Canlı Yayında Şeyma Subaşı’dan Mesaj

Kendi kanalının canlı yayına konuk olan Acun Ilıcalı program esnasında telefonunda bir video izlettiği anlarda Şeyma Subaşı'ndan gelen mesaj ifşa oldu. Subaşı'nın mesajında Ilıcalı...

Araştırmalara Göre Çok Düşünmek Ömrü Kısaltabiliyor 

Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir çalışmaya göre çok düşünmenin sağlığa zararlı etkileri olabiliyor, hatta ömrü kısaltabiliyor. Ayrıca fazla düşünmek, bazı hastalıklara da neden olabiliyor. İnsan,...