Ana Sayfa Gündem Tembel Olmanın Bazı Zamanlarda Olumlu Olduğu Durumlar

Tembel Olmanın Bazı Zamanlarda Olumlu Olduğu Durumlar

Kim gece yatarken kıyafetlerini yataktan sandalyeye ve gün içinde sandalyeden yatağa atmıyor ki zaten? Bu gibi durumlarda kendimizi tembel olarak görür ve bunun getirdiği negatifliklerle yaşarız. Ama, tembellik gerçekten kötü bir şey midir? Yoksa iyi bir özellik olarak da değerlendirilebilir mi?

Birini tembel olarak nitelendirmek son derece öznel bir şeydir. Modern teknolojinin bizleri giderek miskinleştirdiğine inanabilirsiniz. Özellikle de bu yoğun tempolu bilgi ortamında… Nasıl hissettiğimizi yazmak yerine emojileri kullanıyor, bir bilgiyi yaymak için tek bir tuşa basıyor ve biriyle yüz yüze buluşmak yerine derdimizi saniyeler içinde bir mesaj ile anlatıyoruz. Ancak, tembelliğin aslında hayatımıza olumlu katkılarda bulunabileceğini düşünmemize yol açacak pozitif yönleri de vardır.

Hem ne demiş Bill Gates?
“Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar.”

 

1. Size, Siz ‘Olmak’ İçin Bir Şans Verir

Sürekli meşgul ve kendimizden kopuk olmanın kişisel gelişimimize negatif etkisi olduğu kabul edilir. Tembellik ise bize rahatlama ve yapılacaklar listemizin sıradaki maddesini düşünmeden kendimiz olabilme şansı verir. Hiçbir şey yapmamak büyük bir güçtür. Ayrıca, kendimizi bir şey yapmak zorunda olduğumuz fikrinden uzaklaştırabilmek kişisel gelişimimiz için çok faydalıdır.

[reklam]

2. Kendinizi Sevmek İçin Önemli Bir Adımdır

Tembelliği kabul etmek ve sahiplenmek aslında kim olduğunuzu kabul etmeniz anlamına gelir. Kendinizi yargılamaya ya da başka insanların düşüncelerinin sizin hislerinize etki etmesine izin verdiğiniz an tembelliğin negatif yönleri baskın gelmiş olur. Tembel olduğunuzu bilmek ve bunun hakkında gülebilmek, kendinizi sevme anlamında önemli bir adımdır.

3. Sizi Daha Verimli yapar

Tembelliğe yönelimli olmak aslında her zaman daha azını yapmaya istekli olduğumuzun bir göstergesidir. Bu, bizi işleri bitirebilmek için daha verimli yollar bulmaya iter. Dikkat ederseniz en başarılı mucitler icatlarının belirli bir görev için daha az zaman harcamayı düşündüklerinde ortaya çıkardığını söyler.
Ben dünyadaki en tembel adamım. Bütün bu şeyleri kendimi zahmetten kurtarmak için icat ettim. – Benjamin Franklin

4. Yaratıcılığı Beraberinde Getirir

Zihinlerimiz rahatlama anlarında daha ilham verici fikirlere ve eylemlere açıktır. Sandi Mann tembelliğin ve sıkılmanın toplumsal tekerlerin önemli dişlileri olduğunu söyler. Mann’e göre sıkıldığımız/üşendiğimiz zamanlarda içimize yönelir ve zihinlerimizin hayal kurmasına izin veririz. Ve bilincimiz sınırlamalardan arındırıldığında çoğu şeyi farklı şekilde görürüz.

5. Daha Büyük İşleri Bir Kenara İterek Daha Küçük İşlere Odaklanırsınız

Büyük ve daha önemli işlerle çok meşgul olduğumuz zamanlarda küçükleri sürekli erteler ya da görmezden geliriz. Tembellik ise bunu tamamen tersine çevirir; büyük şeyleri görmezden gelir ve küçük olanlara odaklanır. Her ne kadar öncelikler çarpıtılmış görünse de, bir şeyleri halletmek ilerlemek için en üretken yoldur ve büyük işlerinizi bitirmeniz daha kolay hale gelir.

[reklam]

6. İşleri Son Dakikaya Bırakmak Daha Fazla Odak Yaratır

Eğer tembelseniz, bir şeyleri ertelemeye öncelik verdiğiniz su geçirmez bir gerçektir. Bazı şeyleri son dakikaya bırakmak, zaman yönetimi ve odaklanma kabiliyetinizi artırarak verimliliğinizi üst düzeylere çıkarır. Böylece büyük projeler için ihtiyacınız olandan daha fazla zaman harcamazsınız.

Kaynak: lifehack.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Acımasız Hayvan Sahibine Hakettiği Ceza!

Berkshire'daki Victoria Park'ta bir evcil hayvan sahibi, köpeğini kafasından defalarca yumrukladığı için cezaevine gönderildi.   Korkunç görüntülerde köpeğine acımasızca saldıran Robert Black, korunmasız bir hayvana gereksiz...
video

Adana-ABD Konsolosluğu’nda Skandal Kutlama

ABD'nin Adana Konsolosluğu'nda çalışan Türk personelin Halloween (Cadılar Bayramı) kutlamasında Müslümanları rencide edecek ifadeler kullanıldı. Alkollü partiye "Hacı kostümü" ile katılan bir kişi ve...
video

Oxford Üniversitesi’nde Rezalet: Görme Engelli Öğrenciyi…

Oxford Üniversitesi'nde büyük saygısızlık: Görme engelli öğrenci zorla salondan çıkarıldı. Oxford Üniversitesi'nde görme engelli öğrenci yanlış yere oturduğu gerekçesiyle zor kullanılarak kaldırıldı. Afrikalı görme engelli...

Banyoya Telefonla Girdi, Hafızasını Kaybetti

Hollanda'nın Beverwijk şehrinde banyo telefonla giren küçük kız, elektrik akımına kapıldı. Olay sonrası vücudunda yanıklar oluşan kız, hafızasını kaybetti. BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın aktardığı habere...
video

Paspas Köpeğin Yüzme Videosu Güldürüyor

Litvanyalı Kaunaslı Gintarė Bertauskienė, yaşamının çoğunda Komondor ırkı bir köpeğe sahip olmayı hayal ediyordu. Küçükken, Gintarė hayali olan bu görkemli köpeklerden birini içeren bir...