Ana Sayfa Manset The Irishman Tartışması: Başyapıt mı? Sıkıcı mı?

The Irishman Tartışması: Başyapıt mı? Sıkıcı mı?

Robert De Niro, Joe Pesci, Al Pacino’nun oynadığı, Netflix’te yayımlanan gangster filmi The Irishman izleyicileri ikiye böldü… İzleyenlerin bir kısmı filmi “Başyapıt” olarak nitelerken, başka bir kısmı ise “Sıkıcı” yorumlarını yaptı.

Martin Scorsese bu yıl sinemaseverlere hakkında tartışacakları pek çok malzeme verdi. Marvel filmlerinin sinema sayılıp sayılmayacağı tartışmasının dumanı üzerinde tüterken, şimdi de Scorsese’nin yeni filmi The Irishman gündeme geldi.

Usta yönetmenin Netflix’te yayımlanan gangster filmi Robert De Niro, Joe Pesci ve Al Pacino’yu bir araya getiriyor. Hal böyle olunca The Irishman senenin merakla beklenen yapımlarından biri haline geldi. Yurtdışındaki sınırlı sayıda sinema gösteriminde filmi izleme şansı yakalayan izleyiciler ve eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar alan film 27 Kasım’da Netflix’te yayına girdi.

CinemaBlend’de yer alan habere göre 3,5 saatlik filme yönelik ilk yorumlar izleyicilerin bazılarının filmi “başyapıt” olarak gördüğünü, bazılarının ise sıkıcı bulduğunu ortaya koyuyor.

Bir kullanıcı Twitter’da filmin çok uzun ve sıkıcı olduğunu belirterek, “Sanki herkes senaryoyu bir kez okumuş, sahneleri bir kez çekmiş gibi” ifadelerini kullandı. Kullanıcının filme puanı ise 10 üzerinden 3 oldu.

Buna karşın bazı izleyicilerin filmi beğenmemesini “Marvel filmlerine alışkın olmalarına” bağlayanlar da oldu. Bir kullanıcı şunları yazdı:

The Irishman’in sıkıcı ve ağır olduğuna dair tweet’ler görüyorum. Şuna gerçekten inanıyorum ki genel izleyiciyi her sahnede atmosferi bozan latifeler ve espriler olmazsa 3 saati aşan bir film boyunca oturamayacak hale getiren Marvel filmleridir.

Bazı izleyiciler The Irishman’in Martin Scorsese’nin geçmişteki gangster filmlerine çok benzediğini söylerken eleştiriler çoğunlukla filmin uzun süresine ilişkindi.

‘3.5 SAAT OLMAMALI’

Filmi “başyapıt” diye niteleyen bir kişi Robert De Niro’nun buradaki rolüyle ödül alması gerektiğini belirterek, “Yine de hiçbir film 3,5 saat olmamalı. Scorsese filmi olsa bile” dedi.

Buna karşın bir başka kullanıcıysa, “Film üç saati aşıyor ve dürüst olmak gerekirse bu sinema efsanelerini bir üç saat daha izleyebilirim” diye yazdı.

Bir Twitter kullanıcısı ise filmi Şükran Günü’nde ailesiyle izlediğini belirterek, “Bir daha Şükran Günü için film seçmem yasaklandı” dedi.

‘EN PAHALI PROJE’

The Irishman, 75 yaşındaki De Niro’nun 1959’da geçen sahnelerde 30 yaşında görünmesini sağlamak için birçok CGI tekniğine ihtiyaç duyulduğundan Scorsese’nin şimdiye kadarki en pahalı projesi oldu.

Charles Brandt’in I Heard You Paint Houses, The Irishman kitabından uyarlanan film, De Niro ve Scorsese’nin 9. işbirliği.

The Irishman’ı 4 Parçalık İzleme Rehberi

Twitter kullanıcısı Alexander Dunerfors, filmi ideal noktalarda 4 parçaya bölerek mini seri haline getiriyor.  Dört bölüme ayrılan filmin;

  • İlk bölümü Jimmy Hoffa çağrısıyla noktalanıyor. İlk 49 dakikayı kapsayan bu bölüm klasik bir dizi uzunluğunda.
  • İkinci bölüm Sarışın Joey’nin tanıtımıyla noktalanırken
  • Üçüncü bölüm ise Frank’in evden çıkışıyla durduruluyor. Spoiler vermeyelim, Dunerfors’ın da not düştüğü gibi hangi evden çıkışı olduğunu zaten anlayacaksınız.
  • Dördüncü bölümde hikayeyi kapatan Dunerfors, filmi nerede durduracağını bilmeyenlerle en doğru anları paylaşıyor. Dunerfors’ın seçimlerinin hayli isabetli olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak filmi 4’e bölmek Martin Scorsese’nin hoşuna gider mi emin olamıyoruz.

Yönetmen Martin Scorsese Kimdir?

Martin Scorsese’nin filmografisinde Taksi Şöförü, Sıkı Dostlar, Kızgın Boğa, Köstebek, Masumiyet Çağı, Casino, Zindan Adası, Para Avcısı , New York Çeteleri, Göklerin Hakimi ve Hugo gibi filmler var. New York’da doğdu ancak ailesi Sicilyalıydı. Scorsese astımlı bir çocuktu. Ağabeyi ve ailesi spor yapamayan Martin’i bol bol sinemaya götürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

video

Sosyal Medya Gerçeği! Hayaller Brad Pitt, Gerçekler…

Sosyal medyadan tanıştığı kişinin fotoğraftaki kişi olmadığını karşısında görünce şaşkına döndü. ATV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Esra Erol’da, bugün akıllara durgunluk veren bir...

Gençlere İlham Veren Aleyna Tilki’ye Ödül Kızdırdı…

Spor Bakanlığı'nın Açıkladığı, Türkiye'nin İlham Veren Gençleri Listesinde Aleyna Tilki'nin de Yer Alması Tepkilerin Odağında Spor Bakanlığı'nın sponsor olduğu, Forbes dergisi tarafından düzenlenen "30 Altı...
video

Tiktok Kedi Filtresi İle Kafaları Karışan Komik Kediler

TikTok'ta yer alan kedi filtresi, kullanıcıların en sevdiği filtreler arasında. Kendi yüzlerini filtre ile kediye çeviren kullanıcılar, kedilerinin nasıl tepki verdiklerini merak etti. Kediler...
video

Benzini Poşete Dolduran Kadın

Benzini Poşete Doldurup, Sızdırınca Bir Poşet Daha Geçiren Kadının İlginç Görüntüleri... Benzin istasyonlarında karşılaşabileceğiniz en ilginç görüntülerden birisi bu! Bir kadın, poşete doldurduğu benzinini arabaya...

2019’un Arama EN’leri: Müzik, Yemek, Dizi, İsim….

Google, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de ve dünyada yükselen arama trendlerini açıkladı. Türkiye'de beş farklı kategoriden oluşan 2019’un yükselen arama trendleri listelerinin...