Ana Sayfa Genel Yalın Ayaklı Çocuğa Kendi Çorabını Giydirdi

Yalın Ayaklı Çocuğa Kendi Çorabını Giydirdi

Yalın ayaklı çocuğa kendi çorabını giydiren sağlık çalışanına takdirname

Adana’da bir evde çıkan yangından kurtarılan ve ambulansta tedaviye alınan yalın ayaklı 6 yaşındaki kız çocuğuna kendi çorabını giydiren acil tıp teknisyeni Fadime Karaca’ya valilikten takdirname verildi

Adana’da iki gün önce 4 katlı apartmanın zemin katında çıkan yangında kurtarılan 6 yaşındaki kızın ayağına kendi çorabını giydiren 112 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Fadime Karaca’ya valilik tarafından takdirname verildi.

Vali Mahmut Demirtaş, Sağlık Müdürü Ahmet Özer ve Karaca’yı makamında kabul ederek olay hakkında bilgi aldı. Vali Demirtaş, Karaca’nın örnek bir davranış gösterdiğini belirtti.

Karaca’nın küçük kıza kendi çoraplarını giydirdiğini hatırlatan Demirtaş, “Hem çocuğun hem kendi gönlü ısınıyor. Fadime Hanım’a çok teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Kendisini ödüllendirdik. Bundan sonraki çalışmalarında başarı diliyorum.” dedi.

Şakirpaşa 112 Acil Servisi’ne bağlı ambulansta görev yapan 27 yaşındaki Karaca da 2011’den beri ATT olarak görev yaptığını belirtti.

Yaptığı davranışın tüm sağlık çalışanlarının yaptığı hareketlerden sadece biri olduğunu ifade eden Karaca, şunları söyledi:

“Hepimiz sağlık görevlisi olmanın yanında anne, kardeş ya da bir evlat oluyoruz çoğu zaman. Ben de ayrıca anneliğin verdiği duygusallık ve duyarlılıkla yaklaştım çocuğa. Aklıma gelen tek şey buydu, yapabildiğim tek şey de buydu. Ne mutlu bana yardımcı olabildiysem.”

Sağlık Müdürü Ahmet Özer de sağlık hizmetlerinin insana yapılan en güzel hizmet olduğunu vurguladı.

Küçük kız ile buluştu

Eylül’ün kaldığı Merkez Yüreğir ilçesindeki evlerine giden Karaca, küçük kız Eylül ile kucaklaştı, annesi Melisa ile görüştü.

Meydana gelen yangında Eylül’ü ambulansa aldıklarında genel durumunun iyi olduğunu aktaran Karaca, şöyle devam etti:

“Oksijen taktık, ekstra başka bir şey yapmadık. Sağlık durumunu muayene ettik. Ayaklarını ıslak görünce sağlıkçı olmanın verdiği gayret, ayrıca anne olmanın verdiği duyarlılıkla ıslak çoraplarını izin alıp çıkardık, elimizden geleni yaptık onun için. Bu doğaçlama gerçekleşti. Bizim servisimizde çoğu zaman insan görevinin dışında vicdan yapıyor, iyilik yapıyor. O gün bu sadece bir resmedildi.”

Anne Melisa Kahraman da o gece kendilerinin ev dışında olduğunu, olayı haber alınca hemen hastaneye gittiklerini belirtti.

Kızının sürekli çorap verme olayını anlattığını ifade eden anne Kahraman, “Kızım sürekli anlatıyor, dilinden düşürmüyor. ‘Benim çoraplarım ıslaktı’ anne diyor, ‘ayaklarım üşümüştü abla bana çoraplarını giydirdi’ dedi. Biz de merak ediyorduk.” diyerek Karaca’ya yaptığı davranış dolayısıyla teşekkür etti.

Ne olmuştu?

Adana’da bir evde çıkan yangın nedeniyle dumandan etkilenen ve itfaiye erleri tarafından kurtarıldıktan sonra ambulansta tedaviye alınan yalın ayaklı 6 yaşındaki kız çocuğuna, ambulansta görevli acil tıp teknisyeni Fadime Karaca kendi çorabını giydirdi. Sağlık çalışanının yürekleri ısıtan davranışı sosyal medyada övgü aldı.

Yangın, 28 Aralık gecesinde Seyhan ilçesindeki Yeşiloba Mahallesi 46030 Sokak’taki 4 katlı apartmanın giriş katında meydana geldi. Evi tamamen sarıp, üst kat balkonlara da sıçrayan yangına itfaiye ekipleri 3 araçla müdahale etti. İtfaiye erleri, yoğun dumandan etkilenen ve alevlerden dolayı binadan çıkamayan biri çocuk, biri 5 aylık hamile kadın, 11 kişiyi merdivenli araçla birer birer kurtardı. 8 kişi, ambulanslarda ayakta tedavi edilirken, 3 kişi ise hastaneye kaldırıldı. İtfaiye ekiplerince yaklaşık yarım saatte söndürülen yangın, binada büyük çaplı hasara neden oldu.

Şakirpaşa 112 Acil Servisi’ne bağlı ambulansta görev yapan acil tıp teknisyeni Fadime Karaca’nın, dumandan etkilenen, ismi açıklanmayan ve ayakları çıplak olan 6 yaşındaki kız çocuğuna üşümesin diye kendi çorabını giydirdi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, vatandaşların içini ısıtırken, sosyal medya kullanıcıları, Karaca’ya övgüler yağdırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da oku

Enkaz Altında İletişime Geçen ‘Azize’ 17 Saat Sonra Kurtarıldı

Kurtarma Ekiplerinin Enkaz Altında İletişime Geçtiği ‘Azize’ 17 Saat Sonra Kurtarıldı Elazığ’daki depremde sağlık personelinin telefonla görüştüğü “Azize” isimli kadın, enkaz altından 17 saat sonra...
video

Elazığ’da Çok Şiddetli Deprem!..

AFAD, Elazığ'da meydana gelen depremde 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 1030 kişinin yaralandığını açıkladı. Bölgede saat 10.00 itibarıyla büyüklüğü 4'ün üzerinde 12 deprem meydana geldiği,...
video

Çin’in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk, Wuhan’da Olanları Anlattı!

Tüm dünyayı tehdit eden Corona virüsü salgınının yayıldığı Çin'in Wuhan şehrinde yaşayan bir Türk, orada olanları anlattı. Corona Virüsünün Yayıldığı Çin'in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk,...
video

Şehirden Kaçmaya Çalışırken Kendisiyle Yüzleşmek

Marie Opron yönetmenliğinde ve Miyu Productions çatısı altında hayata geçirilen "Le Silence de la rue" kent yaşamının boğuculuğundan kaçmaya çalışan bir karakteri merkeze alıyor. Şehirden...

16 Yıldır Postaları Teslim Etmeyen Postacı: ‘Çok Zahmetliydi’

16 Yıl Boyunca Hiç Posta Teslimatı Yapmayan Japon Postacı: “Çok Zahmetliydi”... Japonya’da tam 16 yıl boyunca hiç dağıtım yapmadığı ortaya çıkan postacı, onları teslim...